Üks point oleks tõesti sisefiltriga peent sodi koguda (vaja tihti puhastada). Teine point oleks selles, et kui akvaarium on suhteliselt tihedalt sisustatud, siis saab sisefiltri teise nurka panna ja vesi/sodi liigub rohkem. Vajadusel saab sisefiltrit ka aereerimiseks kasutada. Muus osas on sisefilter suhteliselt vilets ja kanister eelistatum. Sisefiltris pole bakteritel piisavalt ruumi ega rahulikke olusid (näpitakse liiga tihti).
Ei vaidle ka seisukohaga, et saab ka ilma filtrita hakkama - sõltub sellest, mis akvaariumis toimub. Mul oli üks 180L akvaarium suhteliselt pikalt ilma filtrita ja no problems, sest veepindala oli suur ning taimi piisavalt. Samas on ka kogemus pisema akvaariumiga, mil filtrist oli märgatavalt kasu
Kui tahta turvast kasutada, siis sisefiltrisse seda eriti ei topi - seega kanistrit tarvis. Turvast ei pea kasutama, aga selline võimalus võiks olla.
Arvan, et alustavas akvaariumis on bioloogiline filter ja taimed üsna olulised ja mehaaniline vähemoluline. Pärast võib vastupidi olla, kui just ei ole nii, et vees hulpiv sodi akvaariumipidajat üldse ei häiri. Mulle näiteks ei meeldi, kui vesi sogane on - mõnda teist see jällegi üldse ei häiri. Teisest küljest peen sodi ummistab vist poorse filtrimaterjali, kus peaksid elama aeroobsed bakterid
Üldiselt sai kunagi filtrite teemal palju loetud ja siis oli üsna levinud arvamus, et kanister + sisefilter või kaks kanistrit või kaks kanistrit + sisefilter. Kanisterfilter on selline asi, mis võiks ikka pool aastat hoolduseta kesta (v.a. vajadusel turba uuendamine), ning seetõttu ei maksa liiga tihedat meediat (näiteks vatiini) sisse toppida - selle võiks toppida sisefiltrisse.
Kanisterfiltril on minu silmis veel üks tähtis eelis - ei võta akvaariumis ruumi, vaid hoopis annab lisaruumi täiendava koguse vee jaoks
Kui rahakott kannatab, võid ju Internetist diatoomilise filtri ka osta - saad sellega vee vetikatest ja muust sodist üsna puhtaks. Seda filtrit kasutatakse mingi tunnike nädalas või umbes nii - oleneb vajadusest.
Seega, misiganes sa otsustad, topi algav akvaarium kamaluga taimi täis (nii et on ikka kohti, kust läbi ei näe) ja mingi paari kuu pärast võid hakata harvendama - seni tarbivad taimed liigseid lämmastiku- ja fosforiühendeid jne ning bakteritel on aega end sisse seada. Korralikku põhjapinnast (7cm kiht sobilikku kruusa) on ka tarvis. Sellisest taimestikust, et oksake siin ja oksake seal, pole eriti tolku.
Kui toas on ruumi, siis soovitan laiemat akvaariumit kui 100 cm. 121-151 cm (2x või 4x 36W valgustusega). Kui sel juhul jääb kanisterfiltri jaoks raha puudu, siis ikkagi pigem juba suurem akvaarium kui väike akvaarium ja kanister. Kanistri saad hiljem osta või kui osavalt talitled, siis saad pelgalt vee liigutamisega hakkama (taimed+hea valgus). Niih, nüüd läheks jutt juba taimede ning valgustuse peale ja siit edasi selle peale, et lase pigem endale akvaarium ja nelja lambitoruga kaas tellimustööna teha - tuleb optimaalsem kui poekomplektid.