Agur kirjutas:
Küsimus ise on selline, et kas on olemas taimi mida saaks paar tükki kännu külge istutada ja mis siis ei hakkaks meeletult vohama?
Ikka on - ntx mitmesugused Anubiased kannatavad kännu külge istutamist ning on sedavõrd aeglase kasvuga et "vohamist" vaevalt õnnestub esile kutsuda.
Agur kirjutas:
Kas on mingi seos viisakate taimede hulga ja vetikate tekke vahel?
Kui aktiivset vetikate teket on minu mitte taime akvas oodata, kui proovin veevahetusega ikka piisavalt hoolas olla?
Vetikad on tegelikult eriti algelised taimed, nii et enamasti mis sobib taimedele sobib ka vetikatele. Kui akvaariumis on piisav kogus elujõulisi taimi siis nad tõrjuvad vetika välja. Kuidas nad seda täpselt teevad pole päris selge. Üks levinud teooria on selline et taimed tarbivad vetikate eest toitained ära. Paraku ei tundu see eriti tõsiseltvõetavana - vetikad tõrjutakse välja ka siis kui hoida toitainete tase vees muutumatuna, küll aga on elu näidanud et kui mingid toitained otsa saavad siis taimed jäävad kiratsema ning vetikad saavad võimust. Tõsi, ka liigne väetamine on kindel moodus vetikate "väljakutsumiseks". Märksa usutavam teooria põhineb aga allelopaatial - taimed eritavad mitmesuguseid allelokemikaale mis on vetikate jaoks pisut mürgised.
Taimed on veel mitmes mõttes kasulikud.
Esiteks, nad kaitsevad kalu eemaldades veest ammoniaaki. See toimub isegi siis kui vees või pinnases on tublisti nitraate sest taimedel on eelistus just ammoniaaki kasutada. See tuleb kindlasti paljudele üllatusena.
Teiseks, taimed eemaldavad veest raskemetalle. Joogivesi on enamasti kõlbulik inimese jaoks, kuid kalade jaoks ohutud raskemetallide kontsentratsioonid on märksa madalamad. Vee sektsioonis juba tõin vastavad numbrid ka Tallinna vee kohta.
Edasi, taimed stabiliseerivad PH-d. Fotosüntees on peamine reaktsioon mis hoiab ära vee happeliseks muutumist.
Taimed toodavad hapnikku. Ehkki on tõsi et pimedas taimed ka tarbivad hapnikku, on see kogus tegelikult märksa pisem kui enamasti arvatakse. Põhjus on selles et taimed eelistavad esmalt kasutada oma rakkudes olevat hapnikku - sellised "gaasireservuaarid" võivad moodustada kuni 70% taimede sisemusest ning neid kasutatakse nii päeval kui öösel.
Taimed eemaldavad veest liigse CO2 mis võib olla kaladele kahjulik.
Taimedega akvaariumis on kõrgem bioloogiline aktiivsus, mis omakorda stabiliseerib kogu akvaariumi ökosüsteemi.