foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 15 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Puhastamise abivahendid
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 16, 2004 02:26 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juun 11, 2004 12:58
Postitusi: 152
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Hei!

Mida arvata sellisest abivahendist (info EHEIMi kodulehelt):

The new sludge extractor

The effective weapon against dirt and debris
A well-kept aquarium radiates crystal-clear cleanliness right down to the gravel bed. However, sinking dirt particles, plant debris and organic residues repeatedly form an ugly layer of sludge. This provides the breeding ground for unwanted substances which pollute the water.

One should therefore thoroughly clean the surface of the graval at regualr intervals and remove the dirt particles around plant roots, stones and corners. The newly developed EHEIM sludge extractor is therefore an ideal helping hand.

In principle this handy tool functions like a conventional vacuum cleaner:
The powerful pump sucks the dirty water from the bottom via the suction jet into the integrated filter element. Here the dirt particles are reliably caught and removed from the water.
Battery operation
Working duration of up to 4 hours
Easy handling
Integrated, easy-to-clean filter element
Powerful suction pump
Suction jet with extension element
Suitable for marine and freshwater
Supplied complete with batteries
2 years guarantee


Agur

_________________
4xSAE, 3xBotia, 1xHiina/India vetikasööja, 7xSkalaar, 15 x Sumatra Barbus
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
600 liitrit, (200x50x60 cm)
4 x 80W T5 valget valgust, Õhk RenaAir 300
Kaks filtrit (EHEIM 2329 ja 2028)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 16, 2004 03:14 
Moderator

Liitunud: Esmaspäev Nov 03, 2003 01:22
Postitusi: 134
Asukoht: Soome, Tampere
Pilt

See?

Ma arvan, et seda pole olnud vaja kellelgi proovida, aga kui tunned huvi selle vastu, siis osta ja kirjuta siia oma kogemustest.

_________________
UUS 320 liitrine Kolumbia-akvaarium ning 128 liitrine Apisto-bassein.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 16, 2004 04:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juun 11, 2004 12:58
Postitusi: 152
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Hei,

Nagu aru olete saanud olen täielik algaja :)
Samas nagu soovin oma elu hoolduse osas võimalikult lihtsaks teha. Aga samas nagu mõtetute asjade eest maksta ka ei taha. Seepärast uuringi.

Milliseid abivahendeid muidu põhja puhastamiseks kasutatakse?
Minu probleem on see, et akvaariumile ligi pääsemiseks on üsna vähe ruumi ja diagonaalis põhjani näiteks käsi ei ulatu.

Agur

_________________
4xSAE, 3xBotia, 1xHiina/India vetikasööja, 7xSkalaar, 15 x Sumatra Barbus
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
600 liitrit, (200x50x60 cm)
4 x 80W T5 valget valgust, Õhk RenaAir 300
Kaks filtrit (EHEIM 2329 ja 2028)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 16, 2004 04:16 
Moderator

Liitunud: Esmaspäev Nov 03, 2003 01:22
Postitusi: 134
Asukoht: Soome, Tampere
Sifooniga:

/viewtopic.php ... ght=sifoon

Ja kui teed selle ise, siis pane piisavalt pikk toru, et ulatud põhjani.

See eheimi masin on selles mõttes halb, et selle abil ei vahetada vett vaid ainult natuke puhastadakse seda. Tähtis on vahetada vett korra nädalas 25-50 % ja samal puhastada natuke põhjakruusa.

Loe lisaks:
http://www.hot.ee/salakalakas/hooldus.html

_________________
UUS 320 liitrine Kolumbia-akvaarium ning 128 liitrine Apisto-bassein.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 16, 2004 07:54 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
Häbi tunnistada :oops: aga kunagi isegi ostsin taolise mänguasja. Tõsi küll, mitte Eheimi oma, vaid mingi "kollase". "Kalakese" kaupluses öeldi, et pidavat väga hea riistapuu olema ja et nemad ise ka kasutavad seda. Jäägu see nüüd nende südametunnistusele, aga patareid olid veerand tunniga läbi. Tegin siis riista võrgutoitele ümber, aga pärast seda, kui riista sai natke sügavamale lükatud, sai mootor märjaks ja kogu lugu. Sellega sai lisaks filtreerimisele ka vett välja pumbata, kui filtritopsiku otsiku külge voolik ühendada. Põhiline nõrk koht oli ikka patareitoide ja mitteveekindel konstruktsioon.

Pärast seda läksin ja ostsin korraliku sifooni :wink:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 16, 2004 10:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
:oops: ... aga ostsin kah valmis toote (suht kalli - üle 200 eeki vist), küll ainult olma mootorita, aga välimuselt sarnane ülaltoodud pildil olevaga. Ostsin selle riistapuu suht suures vihahoos ... pärast kartsin, et raiskasin palju raha ja tolku muffigi .... aga võta näpust ... Siiani olen ostetud tootega väga rahul. Mootorist puudust ei tunne, sest vee saab jooksma lihtsalt toru vees üles alla liigutades .... Imehea ja imelihtne ... ei mingit hirmu, et mootor märjaks saab või patareid tühjad ...

_________________
126L - 13.08.2011 uuesti käivitatud (eks näis, mis saab).
Vanasti oli nii ...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 16, 2004 11:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juun 11, 2004 12:58
Postitusi: 152
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Hei!


Tsiteeri:

Tähtis on vahetada vett korra nädalas 25-50 % ja samal puhastada natuke põhjakruusa.



Kas see kogus ja sagedus kestib ka 600 liitrise akvaariumi puhul, kus taimi ei kasva? See on kokku 120 - 300 liitrit korraga? Kuhu pagan ma selle "toore vee" seisma panen mida lisama hakkan.

Olen plaaninud lasta akvaariumil 2-3 nädalat alguses lihtsalt tuksuda (filtrid töötavad ja mullitaja pumpab õhku) enne, kui kalad koju toon. Kas enne kalade toomist peaksin juba ka vett vahetama?

Aitäh!
Agur

_________________
4xSAE, 3xBotia, 1xHiina/India vetikasööja, 7xSkalaar, 15 x Sumatra Barbus
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
600 liitrit, (200x50x60 cm)
4 x 80W T5 valget valgust, Õhk RenaAir 300
Kaks filtrit (EHEIM 2329 ja 2028)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 07:24 
Moderator

Liitunud: Esmaspäev Nov 03, 2003 01:22
Postitusi: 134
Asukoht: Soome, Tampere
Agur kirjutas:
Kas see kogus ja sagedus kestib ka 600 liitrise akvaariumi puhul, kus taimi ei kasva? See on kokku 120 - 300 liitrit korraga? Kuhu pagan ma selle "toore vee" seisma panen mida lisama hakkan.


Paned vee otse akvaariumisse. Osta piisavalt pikk voolik, millega see käib lihtsalt. Vee lisamises pead hoolitsema sellest, et pH ja karedus ei muutuks liiga palju. Tihti on siiski nii, et lisamine ei muuda vee koostist liiga palju, vaid võid selle sinna otse panna.

Agur kirjutas:
Olen plaaninud lasta akvaariumil 2-3 nädalat alguses lihtsalt tuksuda (filtrid töötavad ja mullitaja pumpab õhku) enne, kui kalad koju toon. Kas enne kalade toomist peaksin juba ka vett vahetama?


Pead, sest ammoonium on muutunud nitriti kaudu nitraadiks ja selle no3 pead sealt ära saama, enne kalade sissepanemist. Akvaarium ei alguses pea olema ilma kalu vee pärast, vaid filtri ja põhja bakterite pärast. Need head bakterid ei kao sealt, kui sa vahetad ainult vett. Aga filtrit ei saa mitte mingil juhul puhastada veel selles vahes, sest seal on suurem osa bakterites. Ehk filter tuleb puhastada ettevaatlikult siis, kui kalad on seal mingi aja olnud.

_________________
UUS 320 liitrine Kolumbia-akvaarium ning 128 liitrine Apisto-bassein.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 07:55 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
Ise kah olen mõtlend, et kas tõesti see vee seismine (enne veevahetust) ikka vajalik ... Viimasel ajal olen pannud otse kraanist. temperatuuri saavutamiseks (läbi boileri ei taha lasta) olen tsipa kuuma (keedetud) vett juurde segand.
Ega vaevalt, et kalapoed, kus on kokku 3000 - 5000 liitrit vett, lasevad vahetusveel seista (tonn vett seisab nurgas?) ....

_________________
126L - 13.08.2011 uuesti käivitatud (eks näis, mis saab).
Vanasti oli nii ...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 09:06 
Moderator

Liitunud: Esmaspäev Nov 03, 2003 01:22
Postitusi: 134
Asukoht: Soome, Tampere
alger kirjutas:
Ise kah olen mõtlend, et kas tõesti see vee seismine (enne veevahetust) ikka vajalik ... Viimasel ajal olen pannud otse kraanist. temperatuuri saavutamiseks (läbi boileri ei taha lasta) olen tsipa kuuma (keedetud) vett juurde segand.


Jah, sest see on vana relikt aegadest ammustest. Kõige tähtsam on see, et vett vahetadakse regulaarselt ja vesi, mida akvaariumisse pannakse, on kaladele sobiv (vähemalt pH, karedus ja soojus peavad olema korras).

_________________
UUS 320 liitrine Kolumbia-akvaarium ning 128 liitrine Apisto-bassein.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 10:08 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Dets 04, 2003 10:09
Postitusi: 416
Pildid: 0
Asukoht: eesti
Tsiteeri:
Kas see kogus ja sagedus kestib ka 600 liitrise akvaariumi puhul, kus taimi ei kasva? See on kokku 120 - 300 liitrit korraga? Kuhu pagan ma selle "toore vee" seisma panen mida lisama hakkan.

Vee vahetuse sagedus ja maht sõltub füüsilise saasta hulgast ja vee omadustest (kahjulikud ained).
Kui sa vahetad vett iganädalaselt, siis saab vähema kogusega (10-20% enamikul juhtudel) hakkama. Kui sa teed seda kord kuus, siis peab vist küll 50% vahetama ja siinjuures ongi paha lugu see, et kuu ajaga on vesi päris pahaks läinud ja nüüd värsket juurde pannes nii suures vahekorras, võib muutus nii suur olla, et kaldele paras šokk. Stabiilsuse mõttes on kindlasti parem tihedamini ja vähe vett vahetada seega.
Kui kraanivesi tuleb puurkaevust või on enam-vähem ok kvaliteediga, siis kindlasti lase vahetamisel otse kraanist akvaariumisse. Regulli ainult temperatuur sarnaseks akv omaga.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 10:18 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Pole veel nii pikka kogemust et julgeks seda laialt soovitada, kuid mul vesi vahetub pidevalt - värske vesi tilgub peale, vana läheb otse kanalisatsiooni. Suurim probla on saavutada ühtlane tilkumine sest veesurve muutub. Kuid sellegi vastu on rohi leitud, vaja vaid teoks teha kui vaba raha tekib. Loomulikult ei tohi kogustega üle pingutada, muidu on kasulikel bakteritel peagi lõpp käes.
Mulle on räägitud et Tallinna veepuhastusjaamas enam kloori ei kasutata, selle tõepära kinnitada ega ümber lükata ei oska kuid info pärineb algselt sealsetelt töötajatelt. Suurim risk on juhul kui veepuhastusjaamas tekib mingi suurem avarii ja veevärki satub mingeid kaladele ohtlikke nakkusi - kuid siis on nagunii suur jama ning eelnev vee hoidmine kah ei aitaks.
Kui on kehv torustik siis võib ka roosteprobleem olla, mul on selle vastu ees lihtne Atlase veefilter kuid see ei tarvitse olla piisav.

Teoreetiliselt võiks see olla parim situatsioon - kalade jaoks on stabiilne olukord, pole shokki mis tekib korraga suure koguse vee vahetamisel. Igaühel muidugi ei õnnestu sellist lahendust realiseerida, suure akva korral on aga abiks.


Viimati muutis Rein, Neljapäev Juun 17, 2004 10:36, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 10:27 
Moderator

Liitunud: Esmaspäev Nov 03, 2003 01:22
Postitusi: 134
Asukoht: Soome, Tampere
Rein kirjutas:
Pole veel nii pikka kogemust et julgeks seda laialt soovitada, kuid mul vesi vahetub pidevalt - värske vesi tilgub peale, vana läheb otse kanalisatsiooni.


Näiteks minu tuttaval on selline süsteem, kus vesi vahetub pidevalt:
http://www.saunalahti.fi/~saroje/allas1.jpg

Ta kasvatab diskuseid päris edukalt. Lisaks tal on loomulikult filtrisüsteemid:
http://www.saunalahti.fi/~saroje/Hiekkasuodatin2.jpg
http://www.saunalahti.fi/~saroje/suodatinallas.jpg

_________________
UUS 320 liitrine Kolumbia-akvaarium ning 128 liitrine Apisto-bassein.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 11:34 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Rein kirjutas:
Mulle on räägitud et Tallinna veepuhastusjaamas enam kloori ei kasutata, selle tõepära kinnitada ega ümber lükata ei oska kuid info pärineb algselt sealsetelt töötajatelt.


See on vist eksitav informatsioon. Kuigi vee puhastamisel kloori ei kasutata, lisatakse seda vist siiski enne kui vesi tarbijateni suunatakse - nimetatakse järelkloreerimiseks. Kui nüüd kasutatakse midagi muud, siis mul kahjuks info puudub.

Kui vaadata 2003. a puhastatud vee kvaliteedi tabelit 2003, siis keskmine kloriidi sisaldus oli 20.2 mg/l ja lubatud on kuni 250 mg/l.
http://www.tallinnavesi.ee/pages.php/010207

Sealt samast saab lugeda:
"Ülemiste järve kui pinnaveeallika vesi kuulub II kvaliteediklassi. Ülemiste järve vett töödeldakse klassikalise puhastusskeemi järgi: eelosoneerimine, koagulatsioon, selitamine, filtreerimine ja järelkloreerimine. Puhastatud joogivesi vastab kõigi kontrollitud näitajate osas joogivee nõuetele ja on võrreldav põhjaveega. Ainukeseks eripäraks on see, et seda vett desinfitseeritakse kloori lisamisega. Ka on vesi pärit maapinnalt ja tahes tahtmata on veel olenevalt päritolust maitseerinevused."

Ja kes tahab täpselt teada, võib oma kraanivett laboris või kodus testida. Mina pole viitsinud :-(


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Juun 17, 2004 12:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nojah. Ise vaatasin kah kui mulle seda juttu räägiti samast kohast kuid selle aasta andmeid, seal kloori tõesti pole. 2003 aasta näitusid ma ei vaadanud. Võib-olla tõesti kasutatakse järelkloreerimist ka praegu, lihtsalt miskipärast näitusid pole.
Update: samal lehel on veel: " Puhastatud joogivesi vastab kõigi kontrollitud näitajate osas joogivee nõuetele ja on võrreldav põhjaveega. Ainukeseks eripäraks on see, et seda vett desinfitseeritakse kloori lisamisega.". Nii et devi märkus õige ja alles möödunud nädalal veelkord kinnitatud väide eksitav.
Samas pideval veevahetusel on kogus on piisavalt väike nii et see probleeme ei põhjusta.


Üles
 [ 15 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver