Eluspoegijad erinevad tesitest kaladest selle poolest, et toovad oma lapsed ilmale sünnitades. Nimelt arenevad emase kala kõhus isase poolt viljastatud marjast maimud, keda emane endale sobival ajal väljutab ehk sünnitab. Eluspoegijate sugude eristamine on lihtne. Emastel eluspoegijatel on pärakuuim nagu uim ikka, isastel on see aga kitsas ning täidab välissuguelundi kohuseid. Tiinusest saab aimu, kui emastel on pärakuuime juurde tekkinud must täpp. Vastavalt liigile on seda kas kergem/raskem näha. Lisaks võib emaskala kandiliseks muutuda või muudmoodi paisuda (ebanormaalne paisumine viitab aga haigusele). Maimude ära söömise vältimiseks tuleks nad kas maimulõksu või eraldi maimuakvaariumi toimetada. Maimudel aitab ellu jääda ka tihe taimestik ja sopiline akvaariumisisustus. Mõned eluspoegijad võivad vastavalt keskonnamuutustele ka sugu muuta.
Gupid: Emaste värvus on igavavõitu, isaste värvigamma on aga väga lai ning kirev. Emased on täiskasvanuna ka isastest umbes poole suuremad. Kui paaritumine õnnestub, poegib emane kõige varem nelja nädala pärast. Maime peaks sündima keskmiselt 20-40 tk.
Mõõksabad: Mõlema soo värvus kirev. Isastel arenevad vastavalt alaliigile kas üks või mitu nn. mõõka (saba pikendused). Tiinus vältab 24-30 päeva. Maime võib sündida 20 kuni 200. Suudavad paljuneda alles 1 aasta vanuselt.
Mollid: Peale 28 päevast tiinust toovad ilmale 10-100 maimu.
Küsimused ja Vastused:
K: Mul ei ole enam isast gupit, aga maime sünnib ikka veel. Mis lahti? V: Emased gupid saavad seemnerakke säilitada ning seda maimude saamiseks vastavalt utiliseerida.
K: Eluspoegijad ei paljune/maimud ei jää ellu. V: Viga on kas veekeemias või selles, et maimud süüakse kohe peale sündi ära. Keemia koha pealt, soovitan lihtsalt natuke aega oodata. Kõigi maimude ellujäämiseks soovitan kasutada spetsiaalset sünnituslõksu. Kui tegemist on mollidega, võib üldakvaariumist eraldi väiksesse sünnitusakvaariumi veele veidi meresoola lisada. (~1tl/ 20l)
K: Millega sööta eluspoegijate maime? V: Kõlbab tavaline helvestoit, millega vanemaid toidate. Need tuleb lihtsalt peenestada. Alustada tuleks peaaegu jahust, edasi liikuda väikeste tükikesteni jne.
K: Millised on eluspoegijate paaritumisrituaalid? V: Enne paaritumist ajab isane eluspoegija emast taga ning ei lahku tema lähedusest hetkekski, ujudes vajadusel ka tagurpidi.
K: Millises vanuses võivad gupid hakata paljunema? V: Vastavalt suurusele hakkavad gupid paljunema 3-5 kuu vanuselt. PS: kommenteerige jms vabalt. _________________ :/
Viimati muutis saurlygien, Esmaspäev Okt 16, 2006 10:07, muudetud 3 korda kokku.
|