foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Gupi soo vahetus
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 01, 2013 08:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Apr 01, 2013 07:28
Postitusi: 67
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn/Pärnu
Tere!

Ma ei suutnud kuidagi leida vastavat teemat, muudkui tulid siia veevahetus ja soode teemad + mõõksaba soo vahetumine, mida tegelikult polnud jne. Vabandused, kui on teema juba olemas!

1. Sooviksin teada, kas on normaalne, kui gupi on:

*emase gupi mõõtudega (päris paks kõhuke, muidu hallikas gupi)
*isase pärakuuimega (mis minu mäletamistmööda nii äratuntav varem polnud, oli pigem emase ümar uim. Uim ka tegutseb, liigub ette ja taha justkui uhkeldades :D)
*isasele omased värvid kerel (küll üsna heledalt, kuid samasugused nagu tema vendadel + üksikud mustad täpid, jällegi sama nagu mu teistel isastel)

2. Millised ootused tema suhtes oleks? Kas ta saab järglasi või on ta lihtsalt mu akvaariumielu mitmekesisemaks tegija? :D[/img]

_________________
Plätud, antsud, õunakad, gupid paremates vetes mollid, mõõgud, betta
30L džungel
112L küpsemas


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 01, 2013 08:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Apr 01, 2013 07:28
Postitusi: 67
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn/Pärnu
Paremaid pilte temast ei saanud, tüüp on jube kärme.

Pilt
Pilt

_________________
Plätud, antsud, õunakad, gupid paremates vetes mollid, mõõgud, betta
30L džungel
112L küpsemas


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 01, 2013 09:54 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Ma ikkagi arvaks, et ta on ja jääb emaseks. Emased gupid (elussünnitajad) tõmbavad ka oma pärakuuime kokku nii, et see paistab kui isase oma.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 01, 2013 11:03 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
See väike teeb suurele ja endale kindlasti järglasi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 01:57 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Apr 01, 2013 07:28
Postitusi: 67
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn/Pärnu
KRA kirjutas:
Ma ikkagi arvaks, et ta on ja jääb emaseks. Emased gupid (elussünnitajad) tõmbavad ka oma pärakuuime kokku nii, et see paistab kui isase oma.


No mina ei ole näinud oma 3..4 aastase kogemuse jooksul, et mõni emane nii kaua hoiab uimesid kokkutõmbununa.

Seda kala aga olen vaadelnud pikemalt ja pole märgata ühtegi ümarat alumist uime. Ta liigutab isegi nö gonopoodi ette-taha...

Lugesin, et on olemas ka biseksuaale? Kas võib see tõele vastata?

_________________
Plätud, antsud, õunakad, gupid paremates vetes mollid, mõõgud, betta
30L džungel
112L küpsemas


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 08:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Jaan 04, 2010 12:18
Postitusi: 92
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn, kesklinn
Enamiku loomade sugu reguleerivad Y- ja X-kromosoom. Ka inimestel on XX-omanik naissoost ja XY-omanik meessoost. Gupidel aga ei ole XY-süsteem niivõrd range kui inimestel ja vahel esineb XX-või YY isaseid. Võimalikud on isegi kombinatsioonid kolmest sugukromosoomist nagu XYY või XXY. Lisan ühe foto kahest "vennast", et edasine pisutki selgem oleks:

Pilt

Üleval on tavaline (XY) all aga eriskummaline (XX?) isane gupi.

Väljanägemiselt on XX isased suured nagu emased ja neil on emastele omane ümaram kehakuju. Need erinevused tulevad selgesti esile kui võrrelda omavahel akvaariumis ujuvaid kalu.

Teiseks on selliste kalade kehaosa värviline ent kõik värvitoonid on nõrgemad kui tavalistel isastel. Fotolt võib näha, et ka alumise gupi keha eesosas on punane triip kuid emaste gupide kehal selliseid värvilaike ei esine.

Alumisel kalal puudub ka emasele gupile omane tiinustäpp. Samas ei ole ka alumise kala gonopood tavapärane vaid pigem midagi emase ja isase gupi pärakuuime vahepealset: võib oletada, et ta ei ole võimeline ei emase ega isasena järglasi saama.

Sinu fotodelt on kahjuks raske selget pilti saada, aga tundub, et mõõtudelt on kalake ikka emasest pisem. Võibolla on tegu lihtsalt hästisöönud isasega :D Ka nemad kipuvad ajapikku ümaramaks minema. Kui soovid, võid kala mulle laenata -teen tast paremad fotod ja uurime, mis nali selle gupiga siis on...

_________________
http://gupi.edicypages.com/


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 08:50 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Ma ei saa täpselt aru mida teada tahetakse ,aga üks gupi on isane ,teine emane. Emane on täiesti emane ja isane täiesti isane. Milles probleem?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 08:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 23, 2012 02:58
Postitusi: 67
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
D3LL sai asjast aru :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 09:01 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Ei kujuta hästi ette kes teoorias üle pingutab, aga fakt on see et alumisel pildil olev gupi on oluliselt noorem,või oma vennekesest oluliselt aeglasema arenguga, loomulikult ilma väljaarenemata gonopoodi ja värvideta.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 09:14 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Jaan 04, 2010 12:18
Postitusi: 92
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn, kesklinn
Uskuge, pildil olevad kalad on täpselt ühevanused ja mõlemad kenasti täiskasvanud :D Värvierinevused püsisid alumisel kalal seni kuni ta parematele jahimaadele kolis. XX-isased ei ole tegelikult midagi niiväga erilist, seda teemat puudutas juba 70. aastatel nõukogude bioloog V.Kirpitšnikov ja hiljem on samal teemal kirjutanud P.Shaddock, tänapäeva tuntuim gupide pärilikkuse uurija.

_________________
http://gupi.edicypages.com/


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 09:27 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Apr 01, 2013 07:28
Postitusi: 67
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn/Pärnu
Jüri T kirjutas:
Ma ei saa täpselt aru mida teada tahetakse ,aga üks gupi on isane ,teine emane. Emane on täiesti emane ja isane täiesti isane. Milles probleem?


No tahtsin teada, mis imeloom mul sirgunud on. Ega ma ei küsiks, kui ei oleks ise näinud seda "muutumist". Ta tõepoolest oli või vähemalt tundus varem emane..

D3LL kirjutas:
Alumisel kalal puudub ka emasele gupile omane tiinustäpp. Samas ei ole ka alumise kala gonopood tavapärane vaid pigem midagi emase ja isase gupi pärakuuime vahepealset: võib oletada, et ta ei ole võimeline ei emase ega isasena järglasi saama.


Minu gupil on aga täiesti tavapärane sakiline gonopood, aga mingid mõned kuud tagasi oli tal veel ebamäärane uim (ümaram) ja värve polnud ka nii selgelt.

Tsiteeri:
Sinu fotodelt on kahjuks raske selget pilti saada, aga tundub, et mõõtudelt on kalake ikka emasest pisem. Võibolla on tegu lihtsalt hästisöönud isasega Ka nemad kipuvad ajapikku ümaramaks minema.


Ta on tõesti pisem, aga teised isased ja isendid on sama agarad sööma, olles samas täiesti "normaalses" mõõdus.
Mõtlesin, et äkki jäi muutumisega siis areng ka pidama, sest ta on muidu umbes sellises mõõdus praegu nagu tema vennad, ainutl paksem. Ei kujuta ette, kui tõenäoline see on :P

Lugesin ka haiguste kohta, aga tundub täitsa normis olevat, mingid soomused kuskil ei ripu ega midagi.

_________________
Plätud, antsud, õunakad, gupid paremates vetes mollid, mõõgud, betta
30L džungel
112L küpsemas


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 09:51 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
No ma saan aru et oma 3,4 aastase kogemuse jooksul põrkasid esimest korda kokku gupidega. Nad ongi kõik ühesugused emased senini kuni on aeg transformatsiooniks.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 10:50 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Apr 01, 2013 07:28
Postitusi: 67
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn/Pärnu
Päriselt räägid või? Kui mul oleks gupidega vähem kogemust kui 3,4a siis ma ju kirjutaks ka nii. Gupid on mul terve see aeg olnud.

Transformatsioon toimus liiga hilja. Seda ma ometi taipan ju.

Too gupi nägi välja emane, hoolimata, et teised vennad olid juba värvilised ja ilusad isased. Järsku märkasin muutust toimumas... Ja nüüd on ta LAKSTI isane.

_________________
Plätud, antsud, õunakad, gupid paremates vetes mollid, mõõgud, betta
30L džungel
112L küpsemas


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 03, 2013 10:42 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Apr 01, 2013 07:28
Postitusi: 67
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn/Pärnu
Minu jaoks siiski pole ükski vastus päris rahuldav, sest nii mõnigi nüanss selles loos ei lähe kokku. Olen neid siin välja toonud ka (nt täiesti normaalne mitmeharuline gonopood)

"Emasena" andis ta muide keskmises arengujärgus emase mõõdu välja ja selleks ajaks peaks nad ju ikka piisavalt arenenud olema juba.. Vähemalt mina pole veel nii hilise arenguga kokku puutunud. Praegu pole suuremaks kasvamist märgata olnud.

_________________
Plätud, antsud, õunakad, gupid paremates vetes mollid, mõõgud, betta
30L džungel
112L küpsemas


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 04, 2013 10:54 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
No ma siis seletan uuesti! Sellist asja et kõik ühe pesakonna gupid areneks ühtlase kiirusega tuleb üldse harva ette. Kõige tavalisem kõrvalekalle ongi ,et mingi osa isastest areneb oluliselt hiljem suguküpseks. Kuna isase gupi kasv pidurdub alles gonopoodi väljaarenemisega, saavutavad sellised isendid ka oluliselt suuremaid mõõtmeid.Sinu gupi on täiesti normaalne noor isane , ligilähedane looduslikule vormile.Selliselt liigilt liigset värvikirevust oodata pole. Täielikult väljaarenenuks võib teda pidada kui gonopoodi hägune tipp muutub läbipaistvaks ja kitseneb mõnevõrra veel.Siis kaob tavaliselt ka see punnisöömine.Osadel ei kao liigne isukus elu lõpuni. Ei ole siin tegemist soovahetuse ega ühegi kromosoomi anomaaliaga.Köik mahub ilusti` raamistikku.`


Üles
 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver