foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 22 postitust ]  Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Väga imelik vetikas
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 03, 2016 06:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Apr 25, 2014 02:07
Postitusi: 114
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn/Keila/Vasalemma
Et siis minu 50% veevahetus kord nädalas on liiga vähe?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Väga imelik vetikas
PostitusPostitatud: Reede Nov 04, 2016 12:41 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Ma mõtlen et, kui selle BGA üheks põhjuseks võib olla liiga madal nitraatide tase akvas, siis veevahetused ei tohiks nagu aidata?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Väga imelik vetikas
PostitusPostitatud: Reede Nov 04, 2016 01:34 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
alfa kirjutas:
Et siis minu 50% veevahetus kord nädalas on liiga vähe?

See on täitsa OK kui akvas on kõik korras. Kui on probleemid vetikatega, siis olen teinud sama kahe-kolme päeva tagant.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Väga imelik vetikas
PostitusPostitatud: Reede Nov 04, 2016 02:08 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Kivi kirjutas:
Ma mõtlen et, kui selle BGA üheks põhjuseks võib olla liiga madal nitraatide tase akvas, siis veevahetused ei tohiks nagu aidata?

BGA tekkepõhjuste kohta on üsna mitmesuguseid arvamusi. Jah, üks seltskond usub tõesti et madal nitraatide tase seda põhjustab. Ma pole selles aga sugugi nii kindel, tundub et see tõesti soodustab levikut, vetikapuhangu algatamine on aga midagi muud. Minul on olnud BGA-ga tegemist nullist alustatud akvades ning ka akvades kus hooldusrutiin jäi kiire elutempo tõttu pikalt unarusse. Igasuguste vetikate vastu paistab kõige paremini aitavat see, kui luua taimedele head kasvutingimused - stabiilne CO2, piisavalt toitaineid, piisav vee liikumine, piisavalt valgustust. Kui midagi läheb balansist välja, siis kipuvad ka jamad tekkima. Ntx kombinatsioon tugevast valgusest ilma CO2-ta ning nappide toitainetega võib põhjustada probleeme. Kontsentreerumine nitraatide tasemele või mingile muule üksikule parameetrile ei kanna vilja. Ja tegelikult ega need veevahetused üksi ka imet tee. Veevahetused on lihtsalt nagu reset - kui akvas on miskit mäda, siis võib ntx ammoniaagi tase mõnikord üllatavalt tõusta (eriti kui miskit laguneb), nagu ka nitrit, nitraadid, fosfaadid vms. Ja halvemal juhul võib muutus toimuda juba päeva-paariga. Korduv suurem veevahetus annab ilma testimata alust arvata, et veega on asjad enam-vähem jonksus, lisaks vähendame vetikate eoste ning orgaanika hulka vees. Boonusena paistab et vetikatele see lihtsalt eriti ei sobi.
Ehk siis ise üritan kontsentreeruda rohkem taimede kasvu soodustamisele, mitte vetikatega võitlemisele. Aga kui on sobiv juhus siis olen pisut mänginud ka vetikate vastaste vahenditega et lihtsalt ennast ka nende osas pisut kursis hoida.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Väga imelik vetikas
PostitusPostitatud: Reede Nov 04, 2016 11:52 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
alfa kirjutas:
PS kui tihti vett vahetasid ja mis valgus seal kohal oli?

Vett töötlemise ajal(14 päeva) ei vahetanud, nagu ka soovitatud pakendil. 5 päeva järjestikust doseerimist.
Tavaliselt tegin peale võimalikult suure hulga BGA eemaldamist koos pinnase pealmise kihiga u. 50% veevahetust, seda siis korra nädalas. BGA tuli päris lihtsalt ära koos pinnasega, kuna oli moodustanud üsna kõva kooriku. Lahti tuli "plaatidena". Lai pannilabidas oli abiks.
Valgust on mul 6x30W, millest kaks lülitasin üdse välja ja nelja põlemist vähendasin kuue tunnini päevas. Ehk siis 120W 6 tundi.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Väga imelik vetikas
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 30, 2016 01:14 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Mul on olnud aegade jooksul erinevates akvaarumites erinevaid BGA puhanguid. Minu järledus on olnud ühene. Probleem ei ole vähe nitraate, vaid ikka palju fosfaate. Fosfaatide ülekülluse tekkeks peab olema mingi põhjus. Mul on olnud tegu väga fosfaadirikka söödaga (mingi SERA asi oli kunagi), kui ka valesti valitud muld pinnase all ja ka vale mullakihi paksus. Samuti "solgiaugud" mis halva juhuse tõttu veevoolu suunamisel tekkinud. Koheselt fosfaadi augu leidmise ja kõrvaldamise järel on see rõvedus ka kadunud. Restart osutus vajalikuks vaid sel korral kui ilmselt fosfaadiga rikastatud mullakit sai liiga paks.
See BGA on rõve ja võib mis iganes keemiat loopida, pimendada ja sada imet teha, aga kui tal on toitu piisavalt, siis ta ei hävi ja elab ka sisuliselt pimedas päris rõõmsalt.
Aga see on vaid minu kogemus. Igatahes kui BGA ilmub, on hea moment haarata PO4 test ja vaadata, mis see näitab. Väärtused 1,5 ja peale ning seejuures vee vähene liikumine on enamasti BGA kindel valem.

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: Väga imelik vetikas
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 05, 2016 10:00 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Apr 25, 2014 02:07
Postitusi: 114
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn/Keila/Vasalemma
Hetkel pole fosfaadi taset mõõtnud, aga olukord on muutunud paremaks pärast seda kui andsin teise akvasse enda kolm suurimat reostajat - kaks antsu ja kribensise. Igal nädalal kraabin nähtava rohelise olluse klaasilt ära, pinnase piirile veidi seda ikka koguneb.

Rohke taimestikuga ja juurikatega akvas on pinnase korralik puhastamine võimatu missioon - sifooniga igale poole ei pääse ning nõrgema juurega taimed ja ülikerge kruusa (JBL Manado sarnane asi) tõmbab vooluga välja. Ainult õrnalt ja 1cm eemalt puhastades jääb põhja palju jääke, mis omakorda on heaks cyanobacteria leviku pinnaseks.


Üles
 [ 22 postitust ]  Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver