foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 10 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 11, 2015 09:55 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 06, 2013 07:30
Postitusi: 152
Pildid: 3
Asukoht: Viljandi
Alustan siis algusest! Akva 250l, sees soojendi ja välisfilter cristalprofi. Veevahetus on 2 ndla tagant vahest tihedamalt vahest läheb nats üle 2 ndla. Viimane oli 6.03 ca 50l. Täna tegin taaskord veevahetuse, 40l.
Kalad akvas on 2* skalaar, 2* kilpsäga, 7* rasborat, 6 corydobast, 1* lihtatavaline ants, 9* barbust (nüüdseks elus 6), 1* ise kasvanud guppi, kes ka nüüd surnud, tornteod* neid ülelugeda ei õnnestu.
Temperatuur kõigub, nagu puumajas kombeks, 23-26 kraadi on keskmine. Kalad tunduvad selle temp. kõikumisega harjunud olevat- muidugi nad ei kurda kõva häälega aga näen seda nende käitumisest ja olekust.

Veetestidest hiljem aga alustan algusest! Ostsin 3.03 endale tartust juurde kalad (3* corydobast, 2* guppit ja 2* rasborat)
Guppid surid järgmiseks hommikuks, arvasin, et ei elanud reisi üle. Tartust Viljandisse siiski pikk tee. Teised kalad tegutsevad ringi ja tunduvad rahulolevad. Juhtub siis juhtub. Koju jõudes panin veel akvasse acclimoli. Samuti teen seda peale veevahetusi.
Esimese surnud barbuse avastasin esmasp, ei osanud varem vaadata ka, et kas käitus imelikult, lihtsalt hulpis pinnal. Eile leidsin surnult guppi. Täna koju minnes olid 2 barbust ennast taimede vahele ajanud ja püsisid tänu vartele... Võtsin haigema kala akvast välja, panin eraldi kaussi, natuke ujus ja siis vajus külili. Piinles ühesõnaga. Võtsin teise ka välja täpselt sama lugu. Ma ei osanud muud midagi teha, kui et panin nad sügavkülma ja edasi teate ise...
Kividele, taimedele ja kändudele on tekkinud mingi pruun ollus, panen albumisse pildid. Kividelt tuli sifooniga ilusti ära, taimede lehe küljes kinni nagu mai tea mis, maha sealt ei saa... samuti kändudel ja koopal jne jne... Akva klaasid puhastasin 6.03 ära, need on JUBA rohelist vetikat täis... Puhastades tuli kergemalt maha, kui tavaliselt...
Mul ongi nüüd küsimus, et mis pagan nüüd valesti on? Kõik on siiani ilusti toiminud, pole hullu olnud midagi ja nüüd papaahhh nädalaga selline karauul.
Ise mõtlen, et kas ma tõin uute kaladega haiguse sisse?! Väliselt ei olnud neil mingeid tunnuseid.
Või keerasin midagi tuksi viimase veevahetusega? Samas igakord on üks ja sama rutiin ja järjekord...
Või hoopis on mul mingi vetikapuhang, akva on aknast küll kaugemal aga tuba ikka valgem, kevad ju... Aga kui on vetikapuhang, siis miks kalad surevad..?
Või on see, et on mingi tobe asjade kokkulangevus ja elu on selline... Ma ei osanud muud teha, kui vett vahetada ja acclimoli lisada... Kui homseks keegi pinnal ulbib, siis on jätkuvatl midagi valesti....
Veetestid, peale veevahetus... NO3 10, No2 0, GH 10, KH 6, PH 7,2. Kasutan ribateste, nii et ei imesta, kui miskit paigast... Ja pildid pistan albumisse...

_________________
Juwel 125l---}Aquael 250l---} Juwel Rio 300 (350l)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 11, 2015 10:14 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Veebr 15, 2014 01:59
Postitusi: 261
Pildid: 1
Asukoht: Soome
Kui nüüd aus olla, siis viljandist tartusse pole mingi kaunis pikk reis.. Mina saatsin kaasakvaristile Soomest-Tartusse 3 guraamit. PURGIS!
Kalad elus ja terved reis kestis kokku viis või kuus tundi.

Mina arvan isiklikust kogemusest, et sa tõid kaladega mingi viiruse kaasa. Kui sul oli eelnevalt kõik korras. Kuna veevahetusega ei tee sa viga kellelegi! Pigem kasu vähendad nitraate. Nagu JüriT testilaborist näha oli, siis veevahetus kindlasti ei teinud su kaladele liiga. Ilmselt said mingisuguse viiruse Tartu kalapoest.

Soovitan poodi informeerida igaksjuhuks.

Mina täna leidsin akvaariumist Corydas Aeneus skeleti, kuna mulle antakse siin soome akvaristika poes alati garantii kaasa kui ma olen nende akvaariumis kõrvalnähtusid täheldanud(laipasid) siis. Täna läksin poodi neile viisin surnukeha ja sain värske kala asemele.

_________________
180l- 5 ancistrus 1 albiino, 6 Corydas Aeneus, 7 kribensis,gupid
60l- Hemichromis Lifalili maimudega


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 11, 2015 10:23 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 06, 2013 07:30
Postitusi: 152
Pildid: 3
Asukoht: Viljandi
Tumbajumba ei oska pilte albumisse pana.
Aga sellelt lingilt näeb ka: https://picasaweb.google.com/107158496871044921578/Akva?authkey=Gv1sRgCPfSmPOS7cjtIA

_________________
Juwel 125l---}Aquael 250l---} Juwel Rio 300 (350l)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 11, 2015 10:44 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Veebr 15, 2014 01:59
Postitusi: 261
Pildid: 1
Asukoht: Soome
Su akvaariumis on häbevetikas anubiasel ja ränivetikas.
Lisan siia targa Reinu jutu. Ei näe vajalikuks seda ümber kirjutama hakata.

Rein kirjutas:
Otsetõlkes ingliskeelsetest artiklitest võiks ehk ollagi pruunvetikad, aga eesti keeles peaks olema õige ränivetikad (pruunvetikad on midagi muud). Need kipuvad ikka alustavast akvaariumist üle käima ja eriti õnnetud on need, kes on valinud hästi heleda pinnase. Üldjuhul samamoodi nagu nad ilmuvad, nad ka kaovad. Nende ilmumine on seotud silikaatide hulgaga vees. Mõned väidavad et silikaadid jõuavad akvasse kraaniveega, teised soovitavad just veevahetusi ränivetikatest lahtisaamiseks - kusjuures mõlemal võib õigus olla sõltuvalt sellest, kui palju on kraanivees silikaate. Silikaate võib jõuda vette aga ka ntx pinnasest.
Intensiivne valgustus võiks ka aidata. Otocinclused söövad neid heameelega. Akvaariumis korralik vee liikumine ehk võiks aidata. Kui on tahtmine radikaalselt nendega tegeleda, siis on spetsvahendid, mida saab panna filtrisse ja mis siis eemaldavad veest silikaadid ja fosfaadid - ntx http://www.seachem.com/Products/product ... Guard.html. Aga üldjuhul varem või hiljem saavad silikaadid otsa ja ränivetikad kaovad. Need vetikad pole midagi ohtlikku, lihtsalt silmale pole ilus vaadata.

_________________
180l- 5 ancistrus 1 albiino, 6 Corydas Aeneus, 7 kribensis,gupid
60l- Hemichromis Lifalili maimudega


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 11, 2015 10:49 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 06, 2013 07:30
Postitusi: 152
Pildid: 3
Asukoht: Viljandi
Habevetika olemasolust olen ma täitsa teadlik ja sellega võitlemisest olen ma loobunud. Anubias on ainuke taim ja koht, millel tal elutseda meeldib.
Too pruun on siis ränivetikas- pole kuulnud, loen selle kohta.
Aga vetika pärast ei sure ju kalad?
Teooria on siis praegu selline: kaladega poest tuli mingi viirus kaasa, ja seepärast surevad kalad. Acclimol on praegu ainus asi, mida teha saan ja veevahetus. Ja samal ajal otsustas vetikas akvas võimu võtta? Et äkki on kokkulangevus...?

_________________
Juwel 125l---}Aquael 250l---} Juwel Rio 300 (350l)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 11, 2015 10:59 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Veebr 15, 2014 01:59
Postitusi: 261
Pildid: 1
Asukoht: Soome
Kalad ei sure kohe kindlasti vetika pärast!

Häbevetikaga võitlemiseks võid kasutada "chemihyd des" lahust. Lisades 10ml/100l vee kohta.
Võid süstlaga kohe vetika peale lasta toimib kiiremini ja efektiivsemalt.

Accimoli lisamine tundub mõistlik idee, ega väga midagi muud sul teha ei anna, kui jälgida kalu ja vaadata kas nende juures on midagi muutnud ka?
Veevahetusi võib ka teha, kuid preagu mina isiklikult ei teeks, kuna see tekitab antud momendil depressiooni ja kui kaladel on depressioon siis nad on ka haigustele vastuvõtlikumad. Sina oled akvaariumi peremees ja ise pead otsustama, kas teed vee vahetusi või ei. Testi vett hommikul/õhtul ja kui näed mingeid muutusi kalade juures, siis võid tõsta imelikud kalad garantiini akvaariumisse, kui akvaariumit pole siis, suurde purki.(Hea oleks kui oleks selline stagnaaegne kurgipurk.)

_________________
180l- 5 ancistrus 1 albiino, 6 Corydas Aeneus, 7 kribensis,gupid
60l- Hemichromis Lifalili maimudega


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 12, 2015 03:04 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Kalad kannatavad transporti, mõni tund siia sinna asja ei muuda. Kui oleksid esinenud transpordil probleemid siis oleksid kalad juba tee peal surnud. Liigne vetikas kalu akvas ei tapa kuid viitab sellele et midagi on ikkagi paigast ära. Sinu veetestidest otseselt midagi ohustavat välja lugeda ei saa.

Samas NO3 on sul 10 (justkui ok) kuid võiks ikkagi olla 0. Minul näiteks on nii NO2 kui NO3 vähemalt 1-aasta jooksul olnud 0.
NO3 nullist suurem number peaks viitama sellele et veevahetused on harvad ja akvasse jäävad ringlema nitraadid mida keegi ei suuda tarbida. Kuid NO3 väiksem tõus iseenesest kalu ei tapa.

Kas tõid uute kaladega sisse haiguse?
Raske on seda 100% väita. Juhul kui peale uute kalade sissetoomist hakkasid vanad kalad surema siis on see võimalus täiesti olemas.

Kui vana on akva ja millal puhastasid välisfiltrit?

Et vähendada vetikat ja saada paika veenäidud tuleks teha veevahetusi vähemalt 1x nädalas, unustada ei tasuks korralikku põhjapinnase sifoonimist (tähtis!), kalade toitmine võiks olla mõistlikuse piires (1x päevas) ja võimalusel akvasse rohkem muretseda taimi. Kui teed korralist hooldust siis võid täiesti akvast välja võtta juurikad ja dekoratsioonid ning need kraanivee all vetikast puhtaks nühkida (nt. hambaharjaga). Vastasel juhul jäävad vetikad akvasse ja paljunevad seal rõõmsalt edasi.

Haiged või imelikud kalad tuleks akvast eemaldada või siis teha ravikuur kogu akvale. Täiesti lootusetud isendid tuleks kahjuks eutaniseerida.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 12, 2015 05:01 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 06, 2013 07:30
Postitusi: 152
Pildid: 3
Asukoht: Viljandi
Taimi on mul akvas omajagu, tegin alles hiljuti rohimise ka. Praegu natuke hõredam, kuid siiski: http://www.upload.ee/image/4568916/IMG_20150311_190507.jpg
Suuremasse akvasse kolisin eelmise aasta juunis ja samal ajal panin ka välisfiltri tööle. Viimati puhastasin filtrit ca kuukene tagasi. Süüa saavad kalad korra päevas ja mitte liiga palju.
Tean, et veevahetuste tegemine on hea aga puht füüsiliselt pole aega, sest nagu ikka siis on vaja kõik asjad ju akvas ringi tõsta. Känd 2cm ettepoole ja koobas rohkem taimede alla :)

Õhtul annan teada, mis seis täna valitseb :)

_________________
Juwel 125l---}Aquael 250l---} Juwel Rio 300 (350l)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 12, 2015 11:15 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Oot oot, mis mõttes on No3 näit 0+ probleemiks.
Ammoniaagi ja nitrititega on null tolerants. Kuid eriti taimeakvaariumis ei näe ma küll mingit porbleem nitraadi taseme oleksust kuni arvuni 20 kindlasti midagi erilist.

Omad täheldused on olnud aastate jooksul sellised, et sinine löga ehk cyano ründab kui Po4 ronib kõrgele. Ränivetikas kipub ründama kui lämmastikuringes on mingi error ja see ei ole pelgalt see, et No3 nätab mingit numbrit, seal peab olema midagi muud.

Regulaarne veevahet on oluline kuid on olude sunnil katsetatud ka miinimumprogrammi ja tasakaalus akvaariumis ei juhtu sellest mitte midagi, isegi kui N03 kerkib rohkem kui 20 pügalani.

Siia teie koer küll maetud ei ole. Pigem tekib küsimus, kas lämmastikuring üleüldse korralikult toimib. Hea oleks mõõta ka ammonaaki korra. Ning kaaluda viiruslikku probleemi sest jama ilmnes ikkagi ju seoses uute kalade sissekolimisega.

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: Midagi on paigast ära!
PostitusPostitatud: Laupäev Mär 14, 2015 10:02 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 06, 2013 07:30
Postitusi: 152
Pildid: 3
Asukoht: Viljandi
Hetkel on nö laine möödas. Rohkem kalu kaotanud ei ole.
Põhjus jääb oletuseks ainult. Isiklikult kahtlustan, et tõin uute kaladega kaasa, midagi, mis ei meeldinud püsiasukatele ja nõrgema imuunsusega läksid...
Vetikapuhang on peale viimast veevahetust veidike paranenud, kuigi võib öelda, et vohab veel.
Apteegist tellisin endale chemy des´i lahust ja hakkan seda akvasse doseerima- varemalt on see aidanud.

Nüüd ei taha vist päris tükkaega uusi kalu akvasse tuua ja garantiiniakva jaoks ei ole nii ruumi ega aega.
Elu õpetab koos kogemustega [-X

Ilusat kevadet kõigile :wink:

_________________
Juwel 125l---}Aquael 250l---} Juwel Rio 300 (350l)


Üles
 [ 10 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver