foorum.akvarist.ee
https://foorum.akvarist.ee:443/

CO2 agregaat pärmimeetodil
https://foorum.akvarist.ee:443/viewtopic.php?f=27&t=31501
1. leht 1-st

Autor:  Tiff [ Esmaspäev Sept 02, 2013 10:47 ]
Teema pealkiri:  CO2 agregaat pärmimeetodil

Agregaadi ehitamiseks on sul vaja tühja 2L kokapudelit (või muud plastikpudelit). Selle korgi sisse puuri auk ja pista sinna meetrine (vajadusel pikem) jupp tavalist akvaariumivoolikut (läbimõõt on sellel vast 6-7 mm). Pudeli sisse peaks voolikust jääma maksimaalselt 2-3 cm. Seejärel tuleb korgi ja vooliku vahe hermeetiliselt tihendada (silikooni või muu hermeetikuga). Vooliku teise otsa on soovitav panna õhukivi (müüakse akvaariumipoodides). Korgi kuivamine võtab aega umbes päeva - sama kaua kulub segu "käivitumiseks". Segu jaoks vala pudelisse natuke üle poole vett, lisa 2 klaasi suhkrut ja 1/2 tl tavalist pärmi (veel parem on veinipärm). Seejärel raputa pudeli sisu korralikult segamini (lahustuma peavad nii suhkur kui pärm). Seejärel jäta pudel seisma järgmise päevani (segu käivitumise aeg on väga varieeruv ja võib aega võtta 2-24 tundi).

Mitte mingil juhul ära jäta pudelile kinnist korki,
kuna aktiivne segu produtseerib pudeli lõhkemiseks piisavalt gaasi!

Järgmisel päeval, kui ka voolikuga kork on kuivanud, keera see pudelile peale ja pista teine (õhukiviga) ots vette - varsti peaks sealt hakkama eralduma mulle (CO2). Segu kestab olenevalt tingimustest ja kangusest 2-4 nädalat. Vahel juhtub nii, et mõnel päeval produtseerib segu vähem CO2, kuid järgmisel läheb jälle lustiga edasi. Kui segu on maha käinud siis vala saadus minema (see pole eriti hea), pese pudel puhtaks ja valmista uus segu. Kasutatakse ka muid segusi - näiteks suhkrulahusele lisatakse zhelatiini, et korraga osaleks reaktsioonis vähem suhkrut ja segu kauem kestaks. Internetist leiad täiendavat infot märgusõnade "DIY yeast" järgi. CO2 lisamisel tuleb meeles pidada, et selle tulemusena pH tase langeb. Langus ei tohi aga olla väga kiire - vastasel juhul võib see mõjuda halvasti kaladele (muutuvad uimaseks ja hoiavad põhja lähedusse), väga järsul pH muutusel võivad kalad isegi surra. pH ühtlasemaks langetamiseks tuleks CO2 lisamise algusfaasis kasutada paralleelselt vee aereerimist. Alguse juures võiks kasutada ka pH testi. Peale mõneajalist kasutamist pH tase stabiliseerub.

Pilt

Pudeli ülemine osa, silikooniga kokku mätsitud, kuna hakkas läbi andma - teinekord teeb paremini :)

Pilt

Pudeli alumine osa, segu on käinud 15 päeva, põhjas on sade

Pilt

Õhukivi akvaariumis CO2 lahustamiseks väiksemateks mullideks - tuleks aegajalt vahetada (mõne kuu jooksul korra)

Ehitas: Tiff

Autor:  Arko [ Reede Sept 20, 2013 02:07 ]
Teema pealkiri:  Re: CO2 agregaat pärmimeetodil

Hei,

ennem kui tellima tõttan, kas kellelgi kogemusi sellise aparatuuriga - http://www.ebay.com/itm/DIY-aquarium-pl ... 4ac8f42c7d

Kas asjal jumet?
Terv,
Arko

Autor:  bardatulus [ Reede Sept 20, 2013 02:50 ]
Teema pealkiri:  Re: CO2 agregaat pärmimeetodil

:wink: nojah, ma näen seal ainult yhte lisavidinat(rõhumõõtjat), mida kodus kohe vast ei leia...
suht primitiivne ja lihtsalt ka ju ise teostatav...sõltub muidugi palju Eestis selline manomeeter maksta võiks....
olen ise kah zelatiiniga jännanud - suht odav, ainult osta zelatini ja veidi pärmi...
Kui hakata investeerima :!: (katsetada voib ka coca pudeliga ja ei pea Hong-Kongist tellima) CO2 systeemi peale, siis soovitaks ikka ballooniga korralikku systeemi :wink:
Lõpuks jõuad ikka sinna et ,,kurja,, oleks pidanud ikka kohe korraliku systeemi ostma :D

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/