foorum.akvarist.ee
https://foorum.akvarist.ee:443/

Põhja(vesi)küte?
https://foorum.akvarist.ee:443/viewtopic.php?f=25&t=32613
1. leht 2-st

Autor:  Tomcat [ Pühapäev Veebr 02, 2014 07:09 ]
Teema pealkiri:  Põhja(vesi)küte?

Tere

Kuna u500l akvaarium hakkab olema täpselt keskkütte kollektori kohal, tekkis sellest loogiline jätkumõte - Lasta põhja klaasi puurida kaks auku ning vedada aluplex soojaveetorust spiraal akva põhja. Otsisin selliste lahenduste kohta, kuid ei leidnud midagi. Kas keegi on proovinud oma akvaariumit veega kütta ja kas toimib ka?

Autor:  madmax [ Pühapäev Veebr 02, 2014 07:24 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Keskütte katlast tuleb välja umbes 70 kraadine vesi ja kui akvaarium on kollektori kohal,siis ka seal on samapalju.Kui nüüd toru läbi akva vedada,siis see 500 liitrit on nii väike litraas,et see kütetakse väga kiiresti ülesse ja tulemuseks on sõna otseses mõttes korralik kalasupp,vaja vaid veidi porgandit ja sibulat :D . Võib küll välja aretada termostaatide süsteemi,aga kas see tasub ennast ära-ei oska öelda.

Autor:  Tomcat [ Pühapäev Veebr 02, 2014 07:31 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Muideks, mul on seal all ka põrandakütte kollektor. Ja vee läbijooksmise kiirust saab ju ringides/radikates vähendada. See ei tohiks probleemiks saada.

Autor:  madmax [ Pühapäev Veebr 02, 2014 07:36 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Ringjooksu saab vähendada küll,aga ringleva vee temperatuur sellest ei muutu.See nõuab ikkagi väga tasemel jälgimist.

Autor:  madmax [ Pühapäev Veebr 02, 2014 07:40 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Ma ei ütle,et see pole teostatav,vaid et see oleks parasjagu keeruline.Aga igaljuhul huvitav ja mulle,kui majakütete paigaldajale ainult teretulnud,muna see annaks mulle lisatööd.

Autor:  Tomcat [ Pühapäev Veebr 02, 2014 07:49 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Põrandakütte ringe tuleb ka ikka aegajalt jälgida, pigem teeks nii, et akvaarium saaks lausa sensori ja ringil oleks automaatne regulaator. Ma lihtsalt ei kujuta seda arvutust ette, mis oleks vee temperatuur, mis toru pikkus/läbimõõt, et 500l kenasti soojana hoiab. Elektrispiraali ei taha nagu panna kui nii lähedal on säästlikum küttelahendus.

Autor:  tommike [ Pühapäev Veebr 02, 2014 08:15 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Tomcat kirjutas:
Tere
Otsisin selliste lahenduste kohta, kuid ei leidnud midagi. Kas keegi on proovinud oma akvaariumit veega kütta ja kas toimib ka?

viewtopic.php?p=98807#p98807

Autor:  mx [ Esmaspäev Veebr 03, 2014 10:06 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Lihtsalt uitmõte - miks mitte kasutada spiraal-toru soojusvahetit - suht kerge termostaadi ja magnetklapiga juhtida ning pole vajadust akvasse auke puurida - saab paigaldada välisfiltri voolikute vahele.

Autor:  Felch [ Kolmapäev Veebr 05, 2014 06:08 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Küte võiks olla ehitatud nii, et isegi reglaatori rikki minnes ei saa temp. tõusta üle ohtliku piiri (nt. max 28C). Samuti peab olema võimalik kütet vahest lihtsalt välja lülitada ja vast ehk ka muust torustikust eraldada - kui tahad akvat nihutada.

Autor:  andrep [ Kolmapäev Veebr 05, 2014 08:56 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Soovitaks äkki midagi sellist. Mageveeakvasse peaks sobima.
http://15190723.la02.neti.ee/en/boilers ... ru-tfa-1/2

Kui leiad sellise toote või analoogse toote soojuseralduse 1m kohta siis saaks arvutada ka vajaliku vooluhulga mida vaja oleks ja küll leiaks ka lahenduse juhtimiseks.

Autor:  käpik [ Reede Veebr 07, 2014 06:08 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Välisfiltri vahele soojusvaheti aretamine oleks lihtsam. Kui on mõte ikkagi põhjakütet kasutada, peaks selle toru läbimõõt palju väiksem olema. Aluplex toru pind on nii suur, et toru pikkusel ei ole mingit mõtet ja akva põhjas ei saa ühtlast soojenemist sellega tekitada (või peaks siis küttevee temp olema 25...30 kraadi). Kasutaks silikoonvoolikut 3...5 mm läbimõõduga ja pikkust 10..15m akva põhjas. Soojeneb ühtlaselt ja sellise vooliku halb soojusjuhtivus on ka kasuks asja juures. See oleks lähemal klassikalisele põhjaküttele, mis tekitab väikest veeringlust pinnases. Väike kahtlus on, et sellest asjast võib taimekasvatusel abi olla. Kui eesmärk on ainult vee soojendamine, siis ei ole nii keeruliselt mõtet teha. Suurem osa kalu silikoonvoolikut ei söö.

Autor:  Tomcat [ Esmaspäev Veebr 10, 2014 09:51 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Pean nüüd hakkama kasti tellima ja pea on lõhki otsas. Kuna maja sain nö ümber tulevase akvaariumi ehitatud, siis igaks juhuks sai kõik võimalused sisse poogitud.

Olemas on:
1) põrandakütte vee võimalus, 25 -45 kraadi
2) radiaatori vee võimalus u 60 kraadi (mõlemad siis vajadusel akvaariumi põhjakütteks)
3) Külm puhas kraanivesi sisse (soe ka, aga selle mõte oli pigem see, et äkki on läheduses vaja kraanikaussi)
4) äravool
5) Piisavalt ruumi ja võimalusi kõigeks, äkki tulevane sump?

Nüüd oleks vaja kedagi, kes ennustaks loogilise arvu auke kasti põhja. läbiviikude nö. tihendeid ei ole veel oma silmaga näinud. Samuti puudub ettekujutus sellest, kuidas tihendada aluplex (või misiganes) toru sisenemine ja väljumine ja kas üldse hakata sellega jamama, kui on ka soojusvaheti võimalus välisfiltri vahel. Kui ma nüüd igaks juhuks liiga palju auke lasen puurida, kas neid on hiljem võimalik mingite "punnidega" täita või algavad tüütud lisaprobleemid? Marko projekt näitab aukude arvu ja on vist 32 mm? Heixeri soojaveetorude auku piltidelt ei näe. Kuna mu kast jääb seinast paar cm kaugusele, on võimalik mingid augud kompenseerida ka üle akva ääre, siiski mitte soojavee torude oma. Ühesõnaga, tehnilised plaanid võivad muutuda aga kõigeks keeruliseks võiks olla eeldused aukude näol.

Lisaks tekkis täna mõte, et kas ma tavalisest küttekaablist üldse pääsen, kui peaks paariks päevaks minema sõitma ja katel kütmata. Topelt süsteemide ehitamine võib teinekord viia olukorrani, kus lõpuks kasutad ikkagi lihtsamat ja maksad vahe kinni.

Autor:  käpik [ Teisipäev Veebr 11, 2014 12:52 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Head läbiviigud, kahel pool keermega ühendus: http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/PVC-Table-Duct-with-male-thread/190430/?userid=4Rn7iAw6BIauWZOE7vFGTyyQSz0wUGO0W2N
ja tihendiga kork sulgemiseks või ühenduse aretamiseks:
http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/PVC-Screwcap/190270/?userid=4Rn7iAw6BIauWZOE7vFGTyyQSz0wUGO0W2N

Kas on kavas välisfilter või sump ? 500L kastile välisfiltri jaoks piisab 3/4´´ läbiviigust. Sumba pealevooluks peab olema suurem. Kui suurt läbivoolu vaja on ? Sõltub ju plaanist, mis selles kastis olema saab. Sump vs välisfilter peaks enne teada olema.

Autor:  Tomcat [ Teisipäev Veebr 11, 2014 02:37 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Plaanis kaks auku põhjaveeküttele (sisse välja), kaks välisfiltrile (sumba plaanisin hiljem aretada) ja üks suurem ülevoolule/äravoolule. Kui nüüd tulevane sump ikkagi suuremaid auke vajab, siis plaan jääb ootele. Kui välisfiltrile sobivad 20mm augud, siis aluplex toru mõtlesin paremat paindumist silmas pidades 16mm panna. Sellest tuleb vist loobuda, kui 20mm standardist väiksemat pole. Lugesin kuskilt, et silikoniga tihendamine ei pruugi sobivat tulemust anda, kuna pinnad ei nakku. Äravool/ülevool tahab ka suuremat auku?

Autor:  käpik [ Neljapäev Veebr 13, 2014 02:19 ]
Teema pealkiri:  Re: Põhja(vesi)küte?

Mispoolest sump selle akvaariumi juures tavalisest välisfiltrist parem oleks ? Ma ei ole ise ühtki sumpa ehitanud ega lähemalt vaadanud. Asi on huvitav, aga peaks ikkagi olema mingi eesmärk selle tegemiseks. Kas on praktiline vajadus või suurem huvi, mismoodi asi töötab ? Vajaduseks võib olla suur veevoolu kiirus, mida välisfiltriga on raske saavutada. See 1000 või 1500L/h, mis filtri tootja lubab, ei tähenda suurt midagi.

Oma akvas on mul kaks kanisterfiltrit paralleelselt ja sellega järjestikku lisapump, kokku venitab sellest kooslusest välja 2000L/h. Töötab hästi, toimimise mõttes puudusi ei ole. Filtrite täitumisega läbivool nii palju ei vähenegi, et sellepärast filtreid puhastama peaks. See oleneb muidugi kalade hulgast, kui palju läbustada jõuavad ja soga toodavad. Välisfiltritega suure läbivoolu saamisel suhtelised puudused :

1. Välisfiltriga süsteemi hind palju kõrgem kui sumba ehitamiseks (see tegelikult ühekordne kulutus ). Sumba aretamine ilmselt DIY projekt ja kulunud aega ei oska keegi täpselt hinnata.

2, Välisfiltritega kulub võimsust palju rohkem. Seda erinevust täpselt ei saa öelda, aga 2 korda kindlalt. ( Peaaegu 100w, mis mul oma kastis välisfiltritega (kaks filtrit + lisapump ) reaalselt 2000L/h annab, oleks sumba kasutamisel ju väga palju rohkem.


Klaasi silikoon ei nakku muude materjalidega hästi ja ainult sellega ei saa läbiviike tihendada.

1. leht 2-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/