foorum.akvarist.ee
https://foorum.akvarist.ee:443/

Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?
https://foorum.akvarist.ee:443/viewtopic.php?f=17&t=40357
1. leht 1-st

Autor:  sike [ Esmaspäev Apr 09, 2018 08:45 ]
Teema pealkiri:  Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

küsimus siis selles, et akvaariumi veenäite kontrollin iganädalaselt, veenäidud on korras (No3, ph näiteks). Kas peaksin ikkagi vett vahetama akvaariumis? Kui jah, siis miks?

Autor:  aarne [ Esmaspäev Apr 09, 2018 11:25 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

Regulaarsed, kord nädalas ca 25% koos põhja sifoonimisega, veevahetused teevad su akvale head ja on nö hea hügieen. Veevahetustega hoiad kontrolli all mitmeid aineid, mida sa ei saa testidagi. NO3 ei ole ainuke veevahetuste põhjus. Põhja puhastades väldid orgaanika kuhjumist, mis on sobivaks taustaks vetikate vohamisele. Võitluses vetikatega on regulaarsed veevahetused üks peamisi tööriistu. Eks veevahetuste skeemidele on võimalik ka loominguliselt läheneda ja erinevate akvade vajadused on erinevad aga loominguline lähenemine eeldab häid teadmisi kogu oma akva ökosüstemist ja kogemusi. Üldine vaade võiks olla see, et regulaarse hooldusega väldid paljude probleemide tekkimist selle asemel, et probleemide vaikse kuhjumise tõttu tekkinud äkiliste ja suurte kriisidega tegeleda.

Autor:  sike [ Esmaspäev Apr 09, 2018 01:07 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

jah, kogemusi mul veel pole palju, alles 4 kuud akvaarium töös olnud. millest siis alguses vahetasin vett iganädalaselt, aga nüüd tekkis küsimus, et on seda igal juhul teha vaja, kui näidud korras. tegemist on siis taimeakvaariumiga, kus ka mõned kalad.

vett olen vahetanud selliselt, et kraanist (oma puurkaevu vesi, mitte linnavesi) lastes jätan 24h seisma ja vett võtan akvaariumi alumisest kihist.
sifoonimisega on aga see probleem ,et mul on akvaariumis spets. taimedele mõeldud substraadisegu, seal peal õhuke liiv, et taimed saaksid juurduda paremini ja kõige peal siis kruus-kivid. ma pole julenud sifoonida, sest kardan,et lööb pinnase segi. Kui see kõige alumine substaadisegu sealt kusagilt välja peaks tulema, siis on suur jama.
olen mõelnud küll, et kuidas seda lahendada, aga hetkel pole täis selgust.

Autor:  aarne [ Esmaspäev Apr 09, 2018 01:57 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

Kui taimi palju ja kalu vähe siis peaks olema võimalik veevahetusi hõrendada ja teha näiteks kord kahe nädala tagant. See ei kehti muidugi EI meetodil väetiste doseerimise puhul. Suur akvaarium andestab "laiskust" kergemini ka. Samas kui sul akvaarium on ainult neli kuud käinud siis suure akva puhul ma praegu seda ei soovita veel proovida. On üsna tõenäoline, et mingi hetk hakkavad tahes-tahtmata jamad vetikatega tulema ja sellistes olukordades oleks hea ju kui üks muutujatest oleks nö ideaalilähedases seisundis. Ja veel parem kui tänu regulaarsele hooldusele hoiavad vetikad madalat profiili ja ei põhjusta muresid.

Autor:  Dront [ Esmaspäev Apr 09, 2018 05:22 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

240l on akvaarium? Vett siis umbes 200l? Kui kalu vähe siis ei ole ilmtingimata vaja iganädalaselt vett vahetad,ammugi veel 25%. Et kui ei ole võimalik või ei tule veevahetamise tuhinat peale,ei juhtu midagi kui tiba harvem või väiksemas koguses vahetada nii suures akvaariumis.
Samas taimedele väga meeldib värske vesi, näiteks mul hakkab anubias peale iga veevahetust mullitama, ka ilma väetisi lisamata.

Autor:  sike [ Esmaspäev Apr 09, 2018 05:47 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

kõnealune akva on 112l. ca 1,5 kuud tagasi hakkasin vaikselt kalu sisse tooma, praegu seal 10 gupit. sellest tekkis ka veevahetuse viivitus, et pelgasin uusi kalu uue veega traumeerida.
240l alles hakkan käivitama.
aga hakkan siis ikka vett vahetama ja sain targemaks, et pean seda ikkagi tegema.
ei tahtnud lihtsalt rutiinselt seda teha ja sellest ka mu küsimus ajendatud

Autor:  aarne [ Esmaspäev Apr 09, 2018 08:04 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

Uus vesi kalu küll ei traumeeri, kui ta just pole kloorine või akva temperatuurist väga erinev. Pole küll endal täheldanud, et gupid veevahetuse ajal vee eest pageda oleks tahtnud. Pigem ikka tulevad kohale kümblema.

"Rutiinivaba" või siis väga väikese halduskoormusega akva on võimalik aga pole nii lihtne saavutada. Pealegi ei pruugi sellise hooldusvaba akva väljanägemine klassikaliselt meeldiv olla. Samas miks mitte - huvitav projekt ju. Kui kaks akvat on siis ühega võib ju katsetada kui läbikukkumised ei peluta. Endal on mul sellise akvaga fiaskokogemus. Tänapäeval oleks võib-olla osavam aga pole võimalusi katsetada ja arvan, et tavarutiiniga saab rohkem valikuid ja kenamad tulemused silmale vaadata.

Autor:  sike [ Kolmapäev Apr 11, 2018 01:43 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

mida tähendab mitte liiga suur temp. vahe?
kui vesi on 24h toas seisnud, siis on ta ikka väga jahe võrreldes akva 24 kraadiga. minul vähemalt, elan puuküttega majas ja talvel toas ikka villaste riietega, mitte bikiinidega. seda ma mõtlesin ja juurdlesin ise, et kuidas kalad sellesse suhtuvad

Autor:  aarne [ Kolmapäev Apr 11, 2018 09:09 ]
Teema pealkiri:  Re: Kui tihti peab vahetama vett, kui veenäidud on korras?

Eks see vahe tunnetuslik on. Vaevalt keegi täpse numbri suudab välja käia. Paar-kolm kraadi pole ilmselt probleem. Viie kraadi juures hakkaksin ilmselt vaatama, mis nägu kalad teevad ja püüaksin selliseid vahesid vältida. Eks see sõltub kalast ka. Gupide puhul, ma usun, pole see suur teema. Tundlikemate kalade puhul võib siiski olla.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/