foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik

Külasta merevee foorumit
Tänane kuupäev Esmaspäev Apr 19, 2021 09:51

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 11:25 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Mina isiklikult arvan, et asi ei ole nii mustvalge. Släng on siiski meie keele osa ja kui seda õiges kohas kasutada, siis on kõik OK.
Kui kirjutada ametlikku artiklit, siis on otseloomulikult släng välistatud, kuid kui me omavahel suhtleme ja teame, et kõik saavad meie mõttest aru, siis ma ei näe põhjust miks ma peaks iga kord kui ma OTO tahan kirjutada, kirjutama hoopis Otocinclus. OTO ja ju märksa mugavam ja kiirem kirjutada...
Kuid släng peaks olema ka siiski üheti arusaadav - näiteks Ancistrus ei tohi olla keegi põhjakoristaja, tundmatu mees Ants, vaid peaks hoopis olema Anc, mis on otsene lühend sõnast Ancistrus.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 12:15 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Ma arvan samuti, et släng pole väga hull asi. Tähtsam oleks minu meelest kirjutada grammatiliselt õigesti või vähemasti nii, et lause mõte arusaadav oleks.
Ja vältida nõmedaid otsetõlkeid nagu Delfi viimases loos meie rahvuslikust "rippumatusest" (riipumatomus - sõltumatus soome keeles).

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 12:52 
ei leia, et Antsudel midagi pistmist slängiga. aga isegi juhul, kui aatomik tituleerib selle slängiks, leian ma, et slängi võib igaüks kasutada kahe inimese omavahelises dialoogis. paratamatult on foorumisse postitamine avalik sõnavõtt ja leian, et siinkohal 'släng' ei sobi. eelistan siiski kasutada ladinakeelseid nimetusi, mis on üheselt mõistetavad.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 01:19 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Matten kirjutas:
ei leia, et Antsudel midagi pistmist slängiga. aga isegi juhul, kui aatomik tituleerib selle slängiks, leian ma, et slängi võib igaüks kasutada kahe inimese omavahelises dialoogis. paratamatult on foorumisse postitamine avalik sõnavõtt ja leian, et siinkohal 'släng' ei sobi. eelistan siiski kasutada ladinakeelseid nimetusi, mis on üheselt mõistetavad.

Sellisel juhul ole kena ja alusta avalikus sõnavõtus ikka lauseid suure tähega ;)
Ja nagu ma ütlesin, Ants on minuarust vale väljend ;) Anc, mis on lühend Ancistrusest on arusaadav...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 01:31 
lausealguse tähistamine suure tähega ei puutu kohe kuidagi slängi.
ma räägin just sõna ants kasutamisest. igati nilbe tähistamaks sellega Ancistrust. sõna ants laialdane kasutamine on viinud selleni, et 2 noorakvaristi kellega kokku olen puutunud, teavad, et see sarviline elukas iminapaga klaasil on ants, Ancistrusest kui liiginimetusest pole nad aga midagi kuulnud. see on minuarust aga just keelelise väärkasutuse Ants laialdase leviku tulemus. tõstaks uuesti esile automaatse korrektuuri.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 02:10 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Arvestades seda, et 99% akvaristidest, kellega igapäevaselt poes suhtleme, kasutavad väljendit ants, tundub selle harjumuse väljajuurimine võitlus tuuleveskitega. Teinekord on vist lihtsam leppida teatud iseenesliku keele mugandumisega ja slängi pealetungiga igapäevaellu.

Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 04:15 
Eemal
Guru
Kasutaja avatar

Pildid: 1
ei tahaks küll uskuda, et 99% Kalakese külastajatest on foorumiliikmed, sest selline nimetus on levinud kitsalt ainult siinses ringkonnas. iseasi on muidugi, kuidas kaupluses neid elukaid hüütakse. meil tartus kasutatakse vähemalt poes veel korrektset keelt, "Antsu" on küsinud minu käest vist ainult 1 inimene. ka on küsitud "Antikristust", "Küljekoristajat" ja mõnda asja veel. Otosid ja SAEsid tõsi, küsitakse valdavalt Oto ja SAE nime alt.

mis puutub suure algustähega kirjutamisse, siis minul on kooliajast justkui meelde jäänud, et mitteametliku teksti puhul internetis ei ole suur algustäht kohustuslik. peaks olema kas 7. või 8. klassi emakeeleõpikus - kellel lapsed selles vanuses, võiks järgi vaadata ja täpsustada.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 05:00 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Pildid: 6
Maria kirjutas:
mis puutub suure algustähega kirjutamisse, siis minul on kooliajast justkui meelde jäänud, et mitteametliku teksti puhul internetis ei ole suur algustäht kohustuslik. peaks olema kas 7. või 8. klassi emakeeleõpikus - kellel lapsed selles vanuses, võiks järgi vaadata ja täpsustada.

Ega internetis pole eesti keelel mingid muud reeglid kui tavakasutuses. Lause alustamine suurtähega on ikka päris elementaarne ning mind on tegelikult kogu aeg häirinud nii lihtsate reeglite vastu patustamine, kuid kuna see kellelegi teisele ei paistnud korda minevat siis olen püüdnud olla tolerantne - nagunii olen teistest rohkem õigekeelsuse osas sõna võtnud.
Mõned viidad:
Eesti keele käsiraamat: Suur algustäht tähistab: 1) lause algust, 2) nimesid (pärisnimesid), 3) osa nimetusi (üldnimesid) nende ametlikkuse ja püsikindluse märkimiseks, 4) tunderõhku (ülimussuurtäht, personifitseeriv suurtäht, adressaatide Sina ja Teie suurtäht).

Eesti Audi Klubis kasutatav eesti keele grammatika algajaile:
Reeglitest tulenevalt on foorumi keel ametlik kirjakeel vastavalt ametlikele õigekeelsusnormidele.
Toon siin ära meie poolt nõutavad normid:
1. Lause algab suure tähega.
2. Lause lõpeb punkti, küsimärgi või hüüumärgiga.
3. Kirjavahemärgi (peamiselt punkti ja koma) ees ei käi tühikut (näide ,kuidas ei tohi olla). Erandiks on mõttekriips.
4. Kirjavahemärgi järel on alati tühik (näide, kuidas peab olema). Erandiks on lõigu või jutu lõpp.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri: Sekundeerin Reinule
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 06:20 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Tühiku kasutamine

Reavahetus lõigu keskel toimub sõnavahe ehk tühiku kohalt. Sellest tulenebki tähtsaim reegel tühiku kasutamises: tühik tuleb panna sinna ja ainult sinna, kus reavahetus on lubatud. Järelikult ei tohi panna tühikut näiteks koma ette, sest siis võiks reavahetus toimuda koma ees ning järgmine rida algaks komaga.

Üldiselt pannakse tühik kirjavahemärgi järele, aga mitte ette. Sellest reeglist on erandeid:
    • Algavatele sulgudele ja jutumärkidele "([{ pannakse tühik ette, aga mitte järele.
    • Mõttekriipsule – pannakse tühik nii ette kui järele, välja arvatud kahe aastaarvu vahel, kus ei ees ega järel pole tühikut.
    • Sisepunktile, mis esineb lühendites (näiteks m.a.j., A.D., s.t.), ei panda tühikut ette ega järele.
    • Sisekriipsule, mis esineb liitsõnades (näiteks võib-olla, kodumaa-armastus, arvestuse-eelne), ei panda tühikut ette ega järele.
    • Kui satub kõrvuti mitu märki, mis nõuavad enda järele tühikut (näiteks "Kes...?"), siis pannakse tühik ainult viimase järele neist.[/list]

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 06:28 
Eemal
Guru
Kasutaja avatar

Pildid: 1
tegelikult Rein, on siiski pisut teised reeglid. näiteks ei pea taandrea alguses olema tühikut, nagu käsikirjalises kirjas, erinevusi on veelgi. suutsin isegi leida vastava peatüki 7. klassi emakeele õppematerjalidest, mis kannab pealkirja "Kiri ja e-kiri".

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 06:46 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Maria kirjutas:
tegelikult Rein, on siiski pisut teised reeglid. näiteks ei pea taandrea alguses olema tühikut, nagu käsikirjalises kirjas, erinevusi on veelgi.
Hmm, ei saa aru - taandrida võib minu meelest käsitleda kui rida mille algusse on lisatud mitu tühikut. Enamasti kasutatakse selleks tab-i, kuid tab on spetssümbol mida saab asendada tühikutega ning mille pikkus (kui mitme tühikuga ta võrdub) on seadistatav. Nii et kui väidad et taandrea ees ei pea olema tühikut siis on see sama hea kui öelda et tühikute ees ei pea olema tühikut - mis on selle mõte?

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 07:17 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Taandrida muidugi algabki tühikuga, asja mõte oli vist selles, et uus lõik ei pea enam algama taandreaga.
Üldiselt mõttetu vaidlus, kuna 90% inimestest on nagunii düsgraafikud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 07:34 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

batsill kirjutas:
Üldiselt mõttetu vaidlus, kuna 90% inimestest on nagunii düsgraafikud.
Millel selline väide rajaneb? Minu kunagiste klassikaaslaste ja hilisemate grupikaaslaste hulgas polnud ainsatki düsgraafikut. Minu praeguses tuttavate ringis on vaid 2 düsgaafikut. Mul pole küll mingit korralikku statistikat käepärast kuid 90% on siiski ilmselgelt ülepakutud numbr.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 07:37 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Tegelt on jah üle pakutud, meditsiinilises mõttes, aga kui vaadata, kui paljud ei oska õigesti kirjutada, siis on see isegi vähe pakutud. :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 31, 2010 07:39 
Ülikoolis on taandreaga kirjutamine keelatud. Lõigu algus peab algama uuelt realt või olema eraldatud eelneva tühja reaga. Loomulikult on erinevate ülikoolide kirjastandardid hoopis erinevad, mina olen aga ülikoolis saanud säänse juhise - on eraldi ainena igale üliõppurile kohustuslik ju uurimise ja õppimise metoodika ehk lihtsamini öeldes grammatika õpetus.

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10