foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik

Külasta merevee foorumit
Tänane kuupäev Esmaspäev Apr 19, 2021 10:18

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 46 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 06, 2010 03:00 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Rein kirjutas:
Ma pole ehk õige inimene seda ütlema, kuid niipalju kui mina tean on nädal karantiini jaoks liiga vähe. OK, võib-olla on 30 päeva pisut üle pakutud, kuid enamasti on 2 nädalat siiski miinimum karantiini jaoks.

Paljude bakteriaalsete haiguste jaoks on ka 30 päeva vähe, piisav võiks olla siis juba 6 nädalat. 2 nädalat ei anna aga 1 nädala ees suurt eelist. Haigused, mis ei löö välja nädalaga, ei pruugi välja lüüa ka 2 nädalaga ega isegi 30 päevaga.

Tulevikuideaal on hoida kalu karantiinis seetõttu vähemalt 6 nädalat :).

Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 06, 2010 03:18 
Eemal
Akvarist

Pildid: 3
Nagu juba öeldud oli ei saa kõike üksüheselt võtta aga lisaks siia juurde oma arvamuse. Olen lihtsalt sportlikust huvist jälginud Kalakesest müüdud kalade nii öelda "probleeme" ( ja seda umbes pooleteise - kahe aasta jooksul) ja umbes 80% tõenäosusega on alati tegemist ühtede ja samade (haigus)sümptomitega. Millest võib järeldada, et kas haigustekitaja on kohalikes akvades sees ja saabunud stressis kalad nakatuvad (arvan, et suht väike tõenäosus) või on haigustekitaja juba tarnija (kala)kasvatuses sees (vägagi tõenäoline põhjus).
Et asjas selgemat pilti saada pakuks lihtsalt huvi kui saaks pilgu peale visata kalade päritolu veterinaar sertifikaadile (seadusandlus võimaldab ostjal ehk tavakliendil seda müügitehingu sõlmimisel müüjalt nõuda). Paraku ei anna see küll 100% garantiid, et kalad terved on aga mingi indikaator oleks kindlasti.
Teiseks tähelepanekuks mis Kalakese "elusat osa" puudutab on see, et akvade tehniline / hooldus varustatus on minu arvamust mööda natuke kesine. Pood kui eeskuju andja, võiks asjasse natuke rohkem investeerida ja pöörata rohkem tähelepanu võimalike haiguste ja muude probleemide levimisele akvast akvasse (koristus / püügivahendite desinfitseerimine ja / või erinevate vahendite kasutamine erinevatesse süsteemidesse kuuluvate akvade puhul jms).

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 06, 2010 03:48 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

mx kirjutas:
Olen lihtsalt sportlikust huvist jälginud Kalakesest müüdud kalade nii öelda "probleeme" ( ja seda umbes pooleteise - kahe aasta jooksul) ja umbes 80% tõenäosusega on alati tegemist ühtede ja samade (haigus)sümptomitega. Millest võib järeldada, et kas haigustekitaja on kohalikes akvades sees ja saabunud stressis kalad nakatuvad (arvan, et suht väike tõenäosus) või on haigustekitaja juba tarnija (kala)kasvatuses sees (vägagi tõenäoline põhjus).

Kõige tüüpilisem haigus on ich (nagu igalpool mujal), mis ongi üks levinumaid kalahaigusi. Samas ei ole väga suur osa liikidest mittekunagi haigestunud, seega saab küsimus olla eelkõige siiski transpordistressis. Ning erinevaid haigusi tekib sageli ka akvades, kuhu pole terve aasta jooksul uusi kalu toodud (kasvõi siinsamas foorumis sellest hulgaliselt teemasid).

mx kirjutas:
Et asjas selgemat pilti saada pakuks lihtsalt huvi kui saaks pilgu peale visata kalade päritolu veterinaar sertifikaadile (seadusandlus võimaldab ostjal ehk tavakliendil seda müügitehingu sõlmimisel müüjalt nõuda). Paraku ei anna see küll 100% garantiid, et kalad terved on aga mingi indikaator oleks kindlasti.

Ilma sellise sertifikaadita ei olekski võimalik kalu maale tuua. Sertifikaadid väljastatakse aga hoopis raskemate patoloogiate vastu ja seega annab sellise paberi nägemine ostjale üsna vähe infot.

mx kirjutas:
Pood kui eeskuju andja, võiks asjasse natuke rohkem investeerida ja pöörata rohkem tähelepanu võimalike haiguste ja muude probleemide levimisele akvast akvasse (koristus / püügivahendite desinfitseerimine ja / või erinevate vahendite kasutamine erinevatesse süsteemidesse kuuluvate akvade puhul jms).

Kõik püügi- ja puhastusvahendid asuvad meil eraldi desinfitseerimislahuses (JBL Desinfekt).

Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 06, 2010 03:57 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Ma saan aru, et pood üritab end kaitsta (ja mina ei ole siin ründamas, ausalt - Kalake on peamine pood kust ma kõik muu (toidud ja tarvikus) ostan) aga ma olen ka ise juba lugematuid kordi müüjatele näpuga näidanud täpitavaid kalu müügiakvaariumis ja siis on avastatud, et "oi, näe, on jah haiged". Kas müüjad kalu aegajalt ise ei kontrolligi? Nii igaks juhuks? Kuldkalad on teil peaaegu alati haiged olnud (igakord vaatama minnes olen täpitaja leidnud, nii juba viimased 3 partiid kindlasti, see muidugi ei kehti 100% kõikide kohta).

Mis puudutab seda, et "kõikides poodides on nii" siis - ega ei ole ikka küll. Ma ei tea mitte ainsatki teist poodi, kus ma oleks näinud müügiakvaariumis niimoodi haigeid kalu nagu teil. Mitte ainsatki. Kalakeses olen ma seda näinud juba väga mitu korda. Ja ka siin foorumis on, viimaselajal, sellel teemal räägitud, et Kalakesest tuleb mõni tõbi (enamasti ich) kaasa.

Samuti tõesti - müügi "ilu" pool (ehk siis välimuslik/kaubanduslik pool) kui selline on kahtlemata Kalakeses kõige kehvem - muu pood on väga ilus, puhas, korras jne. 5+. Aga just magevee akvaariumid. Akvaariumid on kuidagi külmad, kalgid, ei kutsu ostma jne. Seda ettepanekut on teile varem mitu korda tehtud, et muuta akvaariumid atraktiivsemaks aga seda ei saa vast teha enne kui peamine probleem laheneb. Äkki vahetada tarnijat? Või on Rocca vesi halb?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 06, 2010 04:29 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Meil seevastu käib poes sageli kliente, kes on endale (väidetavalt) mõnest teisest poest haiguse akvaariumisse saanud, see on ikka nii, et kurtma tullakse mujale.
Loomulikult kontrollitakse kalu iga päev, aga enamasti ei laskuta klientidega diskussiooni, kui keegi kuskilt mõne täpi avastab. Öeldaksegi lihtsalt ja-jah, aga see ei tähenda, et tegu oleks esmakordse märkamisega või et selle jaoks poleks juba midagi ette võetud.

Meie kalade käive on tõenäoliselt lihtsalt kordades suurem mõne teise, väiksema poe omast ning seetõttu ka juttu meist kõige rohkem. Kui nädala jooksul läheb meie juurest välja mitusada kala ja kõik kliendid saaksid mingi tõve kaasa, tekiks sellest vast suurem poleemika. Õnneks suurem osa on siiski rahul, saame ise ju oma tegemiste kohta kõige otsesemat tagasisidet.

Mis puutub aga müügiakvadesse, siis on meil põhirõhk korralikul veemahul ja filtreerimisel ning sobival sisustusel konkreetsele kalaliigile.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 06, 2010 10:43 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Pildid: 6
kpl Kalake kirjutas:
Paljude bakteriaalsete haiguste jaoks on ka 30 päeva vähe, piisav võiks olla siis juba 6 nädalat. 2 nädalat ei anna aga 1 nädala ees suurt eelist. Haigused, mis ei löö välja nädalaga, ei pruugi välja lüüa ka 2 nädalaga ega isegi 30 päevaga.
Tulevikuideaal on hoida kalu karantiinis seetõttu vähemalt 6 nädalat Smile.

Nii. Kuna mul puudub veterinaari haridus siis püüdsin seda kompenseerida netis tuhnimisega. Nagu ikka leidub netis arvamusi seinast seina, nii leidus kirjutis kus arvati et lausa 48 tunnist piisab karantiiniks. :) On üks asjaarmastaja kirjutatud artiklike mida on tsiteeritud ja kus tõesti pakutakse ka nädalat, paljud räägivad kahest-kolmest nädalast. Kuid kui jätsin sõelale vaid artiklid kus autor sai oma nime juurde kirjutada Ph.D. või Dr. siis pilt muutus märgatavalt, alla kahe nädala aega ei pakkunud enam keegi, pigem kuu või enam. Mõned näited:
Dr. Greg Lewbart: Without question, one of the most important things you can do for your pet fish is to isolate new fish for at least 2 weeks (4 to 6 weeks is ideal) before introducing them into your aquarium.
Neale Monks, Ph.D.: For tropical fish, a quarantine period of at least a month works well. For coldwater fish kept at room temperature, this can be extended to six weeks or more to allow for the fact that parasites develop more slowly in cold water.
Jne. Jne.
Vahelduseks väljavõte raamatust Lake Tanganyika Cichlids By Mark Smith:With a quarantine aquarium set up and running properly, any newly acquired fish should be placed into it for approximately one month.
Nii et põhjanaabrite 30 päeva nõue paistab olema päris adekvaatne.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 08, 2010 04:15 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Oluline on lisaks karantiinile ka kalade "vaktsineerimine" (pärast 3...6 nädalast karantiiniaega) ehk karantiinakvas olevate kalade tutvustamine tulevase koduakva bakteritesse jt. potentsiaalsetesse haigustekitajatesse (PHT). Kui kalal tekib kokkupuude võõrastesse PHT, siis tekivad tal u. paari nädala jooksul piisavalt antikehi, mis kaitsevad teda PHT kahjuliku mõju eest. Sama käib ka koduakva kalade kohta, ehk need on ka hea vaktsineerida uute kalade võõrate PHT vastu.

Reaalsuses käib vaktsineerimine nii, et koduakvast kantakse üle karantiinakvasse (ja vastupidi) vett paar dl ja lastakse kaladel moodustada paar nädalat antikehi enne koduakvasse siirdamist. Karantiini aeg venib pikaks, aga piisav möllamine oleks ka haigestunute ja surevate kaladega.

Ilma vaktsineerimiseta on tulemus mõnikord "panin kala akvasse ja suri ära ilma väliste muutusteta". Kui kala puutub kokku võõra PHT-ga, mille vastu tal pole immuunsust ehk antikehi, hakkavad PHT paljunema tema kehas eksponentsiaalselt. Nt. ühest kala kehasse tunginust Aeromonas hydrophila (tavaline akvaariumis elav PHT) bakterist saab 68 719 476 736 tk 12 tunni jooksul. Bakterid tootavad toksiine, ja tulemusena tekib sepsis e. veremürgitus ja kala surm või vähemalt väga tugev stress.

Info võetud immunoloogia õpingutest ja Jukka Järve (loomaarst, kelle eriala on kalataudid ja kes on olnud aastakümneid akvarist) koduleheküljelt.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 06, 2010 09:43 
Eemal
Akvarist

Pildid: 3
No nii, üritasin kontrollida Kalakese väidet "Kõik püügi- ja puhastusvahendid asuvad meil eraldi desinfitseerimislahuses (JBL Desinfekt)".
Peab tõdema, et vähemalt püügivahendid seisavad tõesti ämbris kus on mingi lahus sees, koristusvahendite kohta ei oska öelda sest need ei ole nähtaval kohal aga loodan, et tõesti need seisavad ka desinfitseerivas lahuses.
Aga nüüd eestlasele tüüpiline "rõõm" ehk "kodukootud auditi tulemused":
Väide et desinfitseerimis lahusena kasutatakse JBL Desinfekt ei pea eriti paika - enamasti kasutatakse merevee e. soolase vee akvaariumi vee jääke (JBL Desinfekt pidavat olema suht harukordne juhus) - soolane vesi pidavat toimima samuti desinfitseerivalt magevee "batsillide" suhtes - kahjuks ei oska kommenteerida kas õige või vale (see on küsimus vastava ala spetsialistidele).
Teostasin siis ka nii öelda "kontroll ostu" ja jälgisin spetsiaalselt kaupluse töötaja tegutsemist püügivahenditega. Tulemus kahjuks kesine: kalad ostsin erinevatest püstakutest => pakiti erinevatesse kilekottidesse nii nagu peab (kiitused poele) ainult pisikene tõrvatilk meepotis - püüdmistegevuse juures erinevatest püstakutest müüja ei vahetanud/desinfitseerinud püügivahendit. Nii, et kogu eelnevale korrektsele tegevusele tõmmati ühi käeliigutusega "vesi peale". Kahju :(
Kalakesed kes said kontroll ostu käigus omandatud siblivad rõõmsalt oma uues elukohas ringi - aitäh :lol:

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mai 21, 2010 03:01 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Pole iial varem olid ich-iga probleeme aga jah, paraku pean tõdema, et koos kaladega ma selle sealt sain, aga noh sain tellimise peale kalad mis tahtsin ja peale ravitralli (nakatusid ka peaaegu kõik teised akva asukad) on isendid terved ja tublid. Loodan, et sain selle pahalase nüüd oma akvast välja. Ei maniks seda kui ma poleks kindel, juba esimesel päeval avastasin ühel uime peal paar kahtlast täppi aga arvasin, et järsku luulud. Nädala pooleteise pärast oli juba selline trallallaa lahti, et jube. Tööaeg kattumas täpselt akvapoodide lahtiolekuga, kodus loomulikult seda ravimit ei old kuna pole varem vajadust olnud, õnneks tuli tuttav appi ja käis mu antud paberilipakaga poes ravimi järgi. Ei soovita seda paanikat kellegile...Aga noh, kalad oleks ikka võtnud koos ichiga aga oleks ka kohe Costapuri ost :P PS! Olen sealt ka varem kalu ost ja kõik korras olnud ning need kalad mis nüüd sain on suht õrnakesed ka, et siis tahaks südamele panna, et kui tellimise peale kalad siis soovitaks need enne päriskoju laskmist karantiinis kodus mõnda aega olla, järsku jäi poe karantiin tõesti liiga liiga lühkeseks. Samas karantiiniakvasse vahepeal toppida põhjustaks veel suurema stressi, no võta nüüd kinni mis õige :roll:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mai 21, 2010 08:05 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Need kalad olid karantiinis olnud peaaegu 2 kuud (saabusid 15.märts, müüdud said 04.mai) ning siiamaani pole olemasolevatel kaladel samast partiist samas akvaariumis mittemidagi välja löönud (ega olnud ka enne seda). Ich-i puhul on siiski tegu paljuski stressihaigusega, mis võib välja lüüa ka aasta pärast, kui toimub keskkonnavahetus vms stressi põhjustav asjaolu.

P.S. Aga kui ca nädal pärast kalade saabumist raviga alustasid, kas ei peaks see veel siis kestma? Ich-i puhul peaks olema vajalik 15-päeva pikkune ravikuur.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mai 21, 2010 09:38 
Eemal
Guru
Kasutaja avatar

Pildid: 1
kpl Kalake kirjutas:
Need kalad olid karantiinis olnud peaaegu 2 kuud (saabusid 15.märts, müüdud said 04.mai) ning siiamaani pole olemasolevatel kaladel samast partiist samas akvaariumis mittemidagi välja löönud (ega olnud ka enne seda). Ich-i puhul on siiski tegu paljuski stressihaigusega, mis võib välja lüüa ka aasta pärast, kui toimub keskkonnavahetus vms stressi põhjustav asjaolu.

P.S. Aga kui ca nädal pärast kalade saabumist raviga alustasid, kas ei peaks see veel siis kestma? Ich-i puhul peaks olema vajalik 15-päeva pikkune ravikuur.

Kindlasti ei pea ichi puhul olema 15-päevane ravikuur, piisab 7-päevasest, kui kõik sümptomid kadunud, kuna oma olemuselt on ich tsükliline parasiit, kelle 1 elutsükkel kestab keskmiselt 3 ööpäeva, kellel on 3 tsükli faasi ja keda ravim notib vaid keskmises faasis (nn. freeswimming stage ehk ajal, mil parasiit ujub vees). 7 päevaga teeb ravim läbi seega vähemalt kaks tsüklit ja see on 90% juhtudest piisav, et parasiit täielikult hävitada. 15-päevase ravikuuri vajadus on ichi puhul suhteliselt harv nähtus.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Mai 22, 2010 09:36 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Maria kirjutas:
Kindlasti ei pea ichi puhul olema 15-päevane ravikuur, piisab 7-päevasest, kui kõik sümptomid kadunud, kuna oma olemuselt on ich tsükliline parasiit, kelle 1 elutsükkel kestab keskmiselt 3 ööpäeva, kellel on 3 tsükli faasi ja keda ravim notib vaid keskmises faasis (nn. freeswimming stage ehk ajal, mil parasiit ujub vees). 7 päevaga teeb ravim läbi seega vähemalt kaks tsüklit ja see on 90% juhtudest piisav, et parasiit täielikult hävitada. 15-päevase ravikuuri vajadus on ichi puhul suhteliselt harv nähtus.

Lähtusin vaid JBL-i õpetusest ja ise pole igaks juhuks seetõttu lühemat ravi riskinud teha, et olla 100% kindel.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mai 23, 2010 06:23 
Eemal
Administraator
Kasutaja avatar

Loen ja vaatan seda teemat siin ja järjest rohkem tuleb teemale selline "närumise" maik juurde. Ma arvan, et peaks selle teema siin sulgema, muidu võetakse veel CSI Miami või siis NCIS abiks.

Kallid postitajad, öelge mulle kasvõi 1 eesti lemmikloomapood, mis iga päev, iga tund, iga minut või sekund täidab etteantud reeglistikku 100% ja millega seda tõestada saaks. Kui on, siis tasuks ikka neid esile tuua ja kiita.

Minu seisukoht on ja jääb - Kui ei meeldi ühes poes, mine teise. Neid peaks ju vähemalt Tallinnas "jalaga segada olema".
Pealegi, siinsamas ärifoorumites Ost/Müük/Vahetus, liigub nii palju kraami, et ei peakski selliste "pahade" poodidega üldse tegemist tegema.

Vabandan juba ette, kui kellegi tundeid riivasin!

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mai 23, 2010 09:56 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Pets kirjutas:
Loen ja vaatan seda teemat siin ja järjest rohkem tuleb teemale selline "närumise" maik juurde. Ma arvan, et peaks selle teema siin sulgema, muidu võetakse veel CSI Miami või siis NCIS abiks.

Kallid postitajad, öelge mulle kasvõi 1 eesti lemmikloomapood, mis iga päev, iga tund, iga minut või sekund täidab etteantud reeglistikku 100% ja millega seda tõestada saaks. Kui on, siis tasuks ikka neid esile tuua ja kiita.

Minu seisukoht on ja jääb - Kui ei meeldi ühes poes, mine teise. Neid peaks ju vähemalt Tallinnas "jalaga segada olema".
Pealegi, siinsamas ärifoorumites Ost/Müük/Vahetus, liigub nii palju kraami, et ei peakski selliste "pahade" poodidega üldse tegemist tegema.

Vabandan juba ette, kui kellegi tundeid riivasin!

Õige :!: :)

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mai 24, 2010 08:21 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Pildid: 0
Mullegi tundub, et teema ammendatud!

Üles
 Profiil Isiklik album  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 46 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10