foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik

Külasta merevee foorumit
Tänane kuupäev Esmaspäev Apr 19, 2021 02:01

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Nov 13, 2009 10:06 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Pildid: 0
Mis kalanimedesse puutub, siis on vähemalt tabel olemas, kust olemasolevaid asju kontrollida saab ja aegajalt ma seda isegi täiendan ja luban sellega ka tuleviksus tegeleda. Aga mis edasi? tegelikult ei saa ju kellelegi teha kohustuseks kasutada just neid nimesid mis seal või kus iganes on. No põhimõtteliselt, kui keegi viitsiks tarbijakaitset, majandusministeeriumit või ma ei tea mida tagant torkida, siis võib teoreetiliselt isegi jõuda olukorrani, kus vähemalt poed peavad mingeid ühtselt tunnustatud nimesid kasutama. Aga foorumikasutajaid ei saa ka siis keegi kuidagi sundida. Aegajalt sellised üleskutsed, nagu seegi teema siin ongi vist ainus asi mida teha annab :)

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Nov 14, 2009 02:04 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Pildid: 6
See on jah perioodiliselt üleskerkiv teema. Ma ei näe probleemi kui kasutatakse korrektset eestikeelset nime või ladinakeelset nime. Paljudel ladinakeelsetel nimedel pole eesti keeles vastet ja sinna midagi leiutama hakata pole ilmselt mõistlik. Ladina keelel on mitemid eeliseid:
- täielik kaetus nimede osas
-pole vahet miskeelse kodanikuga räägid, kerge on leida ühist keelt (profid praktiliselt kasutavad vaid ladina keelt nii taime- kui kalanimede osas)
- täiendava info otsimine internetist on lihtne
Halvim on inglise, saksa vm. keelest sissetulnud laenude kasutamine, nagu ka antsud, põhjakoristajad, klaasipuhastajad, lutsutajad jms.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Nov 14, 2009 04:42 
Eemal
Akvarist

Muuseas, Java Moss'i eestikeelne nimi on 'jaava põissammal' (http://www.ut.ee/taimenimed). Terve bioloogide komisjon tegeleb maakeelsete taimenimede välja mõtlemisega, niiet kui midagi on puudu, siis leiab neilt ehk abi.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 02, 2011 02:41 
Eemal
Akvarist

Äkki sobib allolev küsimus siia teemasse:
Miks enamikes poodides ja vahest ka siin foorumis alustatakse kala ladinakeelset liiginime suure tähega, näiteks Paracheirodon Innesi (juhul muidugi, kui suurtähtedele üldse tähelepanu pööratakse) ? Kui mina veel noor olin ja merigi sinisem oli, algas liiginimi ikka väikese tähega ja perekonnanimi suurega. Ega ometi selle aja jooksul, kui bioloogiast veidi eemal olen olnud, pole "infrastruktuur" asendunud "taristuga" vms ?

www.imeiluseesti.eu

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 02, 2011 01:18 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Pildid: 0
Midagi ametlikult muutunud küll selles osas pole, tegemist ikka lihtsalt tavalise kirjaoskamatusega.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 02, 2011 01:52 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Pilt

Tõlkimine on imelihtne! Midagi toredat ''Antsu'' kõrvale. :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: ...
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 02, 2011 02:04 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

ja sööb kõike mis on Sera ja Tetra:)

55 904 954

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 03, 2011 12:03 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Mitte ei söö vaid on dieedil :) Tore on otse tõlkida...
Kas nimisõnade suurte algustähtedega kirjutamine ei tule mitte inglise - või isegi saksa keelest ?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 03, 2011 12:46 
Eemal
Akvarist

Taksonoomiline üksus on seejuures "Pere" :shock: . Õige oleks muidugi sugukond. Seda, et ladinakeelne familia või ingliskeelne family tõlgitakse eesti keelde ekslikult perekonnaks, on mujaltki silma jäänud.

www.imeiluseesti.eu

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 05, 2011 09:14 
Eemal
Akvarist

väga asjalik ja vajalik teemaarendus. uustulnukana hakkas kohe silma kalade nimekujude rägastik. üsna loomulik oleks, et enne postitamist vaadataks ikka üle, mis ja kuidas kirja sai. kui nüüd küsida, kust tulevad valed/vigased/eksitavad nimekujud, siis mina viskaks ühe kopsaka kivi loomapoodide kapsaaeda. algajana oli see minu esmane infoallikas, tahaks ju uskuda, et müüjad on vähimalgi määral asjatundlikud ning teavad, mida sildile kirja panevad. nii ostsin omateada tähnilise alasuusäga, kes tegelikult on see tavaline harjasnina (Ancistrus spp.). Just nimelt spp. lisandiga, mis näitab, et neid harjasnina liike on rohkem kui üks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 13, 2011 06:31 
Eemal
Akvarist

Tüdinesin eestikeelsete taimenimede andmebaasist ükshaaval taimenimesid vaatamast ja kohe unustamast ja tegin omale selguse mõttes akvaariumis kasutatavate taimede nimekirja koos eestikeelsete nimedega. Kirjas on taimi niipalju, kui Tropicast + internetist soomekeelsete akvaariumitaimede nimekirjast kokku sain. Kindlasti on neid palju rohkem. Jätsin ka soomekeelsed nimed oma lahtrina ja tegin oma lahtri ingliskeelsetele nimedele (neid pole veel eriti viitsinud otsida). Nii et asi tuli sarnane p6ltsi eestikeelsete kalanimede projektile. Tuli mõte, et ehk oleks rohkem huvilisi, kes tahaks aidata tabelit täiendada, siis võiks selle kuhugi üles riputada. Ja kui oleks huvilisi eestikeelseid nimesid täiendama, võiks ju taimenimede komisjonile uusi nimepakkumisi saata või paluda neil mõnedele enimkasutatavatele taimedele nimed leida. Paljudel läheb keel ladinakeelsete nimede peale sõlme ja tulemus on, et ei tavaliselt ei teata, mis taimed kellelgi akvas on (et ah, oli mingi pikk ladinakeelne nimi). Iseasi, kas pikk eestikeelne nimi on palju parem. Aga siis olekski ju hea teha taimenimede komisjonile ise tabavaid ettepanekuid ega oodata uusi imenimesid. Eestikeelsed nimed on mul praegu võetud eestikeelsete taimenimede andmebaasist. Mul pole kahjuks võimalust ühtegi uuemat akvaariumiraamatut kätte saada, kellel on, oskab ehk öelda, kas seal on ka mingeid eestikeelseid nimesid taimedele antud? Mul pole kyll kodulehte, kuhu see tabel riputada, aga kui aitamishuvilisi on, mõtleks ehk midagi välja?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 13, 2011 06:44 
Eemal
Akvarist

Selline projekt oleks väga teretulnud. Aitaksin hea meelega nõu ja jõuga kaasa.

www.imeiluseesti.eu

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 13, 2011 09:09 
Eemal
Moderator
Kasutaja avatar

Pildid: 6
lops kirjutas:
Mul pole kahjuks võimalust ühtegi uuemat akvaariumiraamatut kätte saada, kellel on, oskab ehk öelda, kas seal on ka mingeid eestikeelseid nimesid taimedele antud?
Pigem leiab neid 1963.a. raamatust "Akvaarium", kui soovid, võin laenutada. Selline asi oli mul endalgi pikemaajalistes plaanides olemas, ainult et sinnani oleks jõudnud vast millalgi kevadel-suvel.
lops kirjutas:
Mul pole kyll kodulehte, kuhu see tabel riputada, aga kui aitamishuvilisi on, mõtleks ehk midagi välja?

Võin selle panna akvarist.eu peale ning tekitada Sulle sinna võimaluse seal seda uuendada. Indrek saaks ilmselt ka siin foorumis üles panna, uuendamisega on aga siin asi keeruline.

Viimati muutis Rein, Teisipäev Dets 13, 2011 10:31, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Isiklik album  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 13, 2011 09:35 
Eemal
Akvarist
Kasutaja avatar

Google docs ja exceli fail... kõige mugavam kõikidele :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 13, 2011 10:14 
Eemal
Akvarist

Sorry, ma olen lubjakas - exceli fail on see kyll, aga kuidas see googledocs töötab?
Aga üles riputamiseks peaks juba üsna valmis asi olema. Praegu on palju puudu, miskit üle ja miskit ilmselt valesti, mida võiks kambaga parandada. Ka olen sinna mõne nime-ettepaneku lisanud - punaselt ja eristuvalt küll, aga kui asi panna nii, et igaüks googletades otsa komistab ja kasutama hakkab nagu ametlikku enne kui nimekomisjon asja näeb, pole vist ka hea. Saaks ta esialgu kuidagi nii panna, et meie saaks näha ja parandada, aga google ei leiaks? Või saadan lihtsalt kõigile osalemishuvilistele privaatselt?

Aitäh, see 1963 aasta raamat mul on, sealt sai paar nime küll, mis paraku olid eri kui andmebaasi omad.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Hüppa:  
POWERED_BY
et 3.0.10