Jah, tegelikult nii ongi. Botiad on loomult suht arakesed. Kuigi teiste kalade suhtes akvas on botiad pealetükkivad, territoriaalsed ja ülbelt julged. Samas lõputult elavad, uudishimulikud ja väsimatud toimetajad. Eriti huvitav on botiate juures see et botiad tekitavad suus olevate hammastega valjusid plõkse-klikke mis on kuuldavad ühe toa otsast teise. Plõksutamiste arv, takt ja hulk on täiesti erinev. Jääb mulje et botiatel on suhtlemiseks olemas oma "plõksimiste helikeel".
Meil on akvas 7tk. Skunk Botia (Yasuhikotakia morleti) isendit. Liiguvad kõikides akva veekihtides. Eriti aktiivsed on siis kui akvas on valgustus peal, pimedas poevad juurikate vahele. Patrullivad ja kaitsevad kiivalt akvas kogu "juurikamajandust". Botiad pressivad ennast igast praost ja lõhest läbi, justku mingid veealused taksikoerad. Teevad patrullides tuule alla barbustele, sewelliatele ja saele. Õnneks on akvas selline kalaliikide kooslus kus kõik on head ja kiired ujujad. Võib arvata et paljude kalaliikidega botiad kokku ei sobi.
Kui ma teen akvas korralist hooldust siis esimesed kes peitu poevad ja nähtamatuks muutuvad on botiad. Neid nagu poleks olemaski. Neil on veel komme pugeda juurikate tühemikesse. Mul oli juhus kus puhastasin akvat, tõstsin suurema juurika välja laua peale. Juurikas oli laual vähemalt üle 30 min. Kui juurikat laual pöörasin siis kukkus lauale 2tk botiat. Tegelased olid mingil ime kombel juurikate soppidesse pugenud, seal oli vesi ja nii nad ellu jäidki ning elavad tänase päevani. Veel on botiatel omadus ja komme lambist jääda poolkülili, lääbakile, röötsakile ükskõik kuhu juhtub. Teistel kaladel on selline asend rohkem nagu haiguse või suremise tunnus, botiatel aga puhkamise asend. Elujõulised kalad.
Aga jah, meie akvas on plõksivad botiad kõige sõnakamad ja lärmakamad kalad.