copy ja paste ehk puust ja punaseks
Kalade terviseprobleemide puhul on
lisaks võimalikult täpsele sümptomite kirjeldamisele vajalik selleks, et teised Sind aidata oskaksid, saada ülevaade Sinu akvaariumi tähtsamatest näitajatest, milleks on:
1. akvaariumi mahutavus liitrites
2. akvaariumis olevad seadmed (filter, soojendi, lisa-CO2 jms.)
3. veevahetuste intervall, vahetatava vee kogus ja viimase veevahetuse aeg
4. temperatuur ja võimalusel ph, kh ja no3 tasemed
5. kalade kooslus (kui palju, mis liiki)
Kuna
teised foorumikasutajad Sinu akvaariumis toimuvat ei näe ja saavad nõu anda vaid Sinu poolt kirjeldatu põhjal, toetudes samalaadsetele kogemustele, on nõuannete järgmine rangelt vabatahtlik.
niisiis, sinu akvaariumist hetkel teada vaid see, et see on 96l juwel (eeldan, et standartne komplekt filtrisüsteemi ja soojendiga) ja millised kalad seal elavad. pole infot lisa-co2 olemasolu kohta, samuti ei tea ma kui tihti ja kui suurtes kogustes sa vett vahetad (mis on üldse "kõik pidamistingimused täidetud"? teised ju ei tea, millised on sinu pidamistingimused - vahetad sa 10 või 30 või 50% vett kord nädalas, kuus või aastas? niipalju, kui on erinevaid akvaariumipidajaid, niipalju on erinevaid pidamistingimusi.). sa ei kirjuta ei seda, kui kõrge on temperatuur (võibolla aitaks selle tõstmine või langetamine haiguse kulgu pidurdada aga ei saa ju seda soovitada, kui hetkeseisu ei tea), tähtsamad vee parameetrid - karedus ja happesus on teadmata, samuti no3 tase, et kinnitada või ümber lükata saastatust ja sellest tulenevaid võimalikke infektsioone, juhul kui veevahetuste sagedus ja kogus oleks kalade hulgale vastav.
kokkuvõtlikult: antud juhul ei ole lihtsalt puudulikust infost võimalik oletada, kas tegu on ujupõie traumaga, sooleinfektsiooni või hoopis mingi kolmanda asjaga. esialgu saan soovitada ainult suhteliselt ohutut soolavanni (õpetuse leiad otsiguga), ühtegi ravimit ei julge praegu veel soovitada, kuni selgub, mis sul seal täpselt toimub ja kas kala on veel hingekirjas.