minu järeldused sinu andmete põhjal: kui punnid on läbipaistmatult valged ja kehapinnast kõrgemad, umbes 0,5-1mm suurused, selgete piirjoontega, siis on tegemist ichthyophthiriusega, mille raviks kasutatakse parasiitidevastaseid ravimeid. kui punnid on poolläbipaistvad, kehapinnast kõrgemad, meenutavad vistrikuid, on tegemist viirushaigusega (nagu herpes inimestel). viirushaiguste vastast ravi üldjuhul otseselt teha vaja ei ole, piisab sellest, kui jälgida hoolikalt vee ja teiste elutingimuste kvaliteeti, anda kalale mitmekülgset toitu ja lisavitamiine. viirus jääb kala organismi alatiseks alles, ent lööb välja ainult siis, kui kala on mingil põhjusel nõrk või stressis.
sinu juhtumi puhul arvan, et tegu on viimasega, kuigi sa ei kirjeldanud neid sümptomeid täpsemalt. seljauime (ja ka teiste uimede) lontivajumine näitab, et vee kvaliteediga pole kõik päris korras. ei saagi olla korras, kui teed ebapiisavalt veevahetusi ja gaasitad ühtainust taime.
veevahetusi tuleks teha 10-30% akvaariumi mahust üks kord nädalas. täielikud veevahetused on täiesti ebasoovitavad, kuna see rikub akvaariumis oleva bioloogilise tasakaalu. aurustunud vee asemele võib loomulikult kallata puhta vee aga see ei vabasta kohustusest vett VAHETADA. teatavasti aurustub ainult puhas vesi, kõik saast, sh. kalade enda väljaheited, lagunevad toidujäägid jms. jääb akvaariumisse alles ja ei haihtu õhku. CO2 on lugu selline - lisa CO2 on mõtet taimedele panna siis, kui ollakse kindlad, et taimed suudavad lisatud koguse CO2te ka ära tarbida. taimede poolt tarbimata CO2 (mis iseenesest on vesilahustuv happeline gaas) viib alla vee ph. kui ph on liiga madal, hakkab hävima kalade kehapinda kattev limakiht, mis kaitseb väliste haigustekitajate eest. siit omakorda jõuame ringiga tagasi selle juurde, mis võib olla sinu kalade haiguse põhjuste algallikaks. teatavasti on looduses (ka miniatuurses ökosüsteemis, nagu akvaarium) kõik omavahel seoses.
ja nüüd poodi no3 (no3 test näitab, kas veevahetuste kogus on olnud piisav/ebapiisav) ja ph (näitab, kas co2te on saanud üleliia või mitte) testi ostma ja kaladele vitamiine muretsema! kui arvad kirjelduse põhjal, et täppide näol on tegu ichthyophthiriusega, siis tuleks lisaks muretseda ka parasiithaiguste vastane ravim.
|