lühidalt sellest, mis valesti on või mis peaks paremini olema, niipalju kui ma sinu kirjutisest välja lugesin.
Mariake kirjutas:
Samuti on viga taimedega-ostsin suure roheliste lehtedega taime mis oli väga lopsakas, kuid tänaseks on temast järgi vaid roots. Ükshaavl viskab lehti küljest ära. Helistasin poodi ja küsisin milles asi võib olla, nad arvasid et valgust on vähe. Põletan lampi 12 tundi päevas ja tundub, et on ka õigesti istutatud.
valguse vähesuse all mõeldi poes suure tõenäosusega seda, et sinu akvaariumi valgustuse valgustugevus peaks olema suurem. valgustugevuse puudust ei saa kompenseerida pikema valgustamise ajaga. ehk siis puust ja punaseks: akvaariumit valgustavate lampide vattide (W) arv peaks olema suurem. üldine reegel on, et elustaimed vajavad valgust akvaariumi liitrite arv / 2 = W arv ehk 0,5W liitri kohta. nt. 100-liitrisel akvaariumil peaks olema kokku 50W võimsusega lampe (nt. 2 x 25W)
Mariake kirjutas:
Samuti on terve akvaarium põhi kaetud rohelise vetikaga. Ostsin mingi vahendi mis seda eemaldama peaks, aga pole näinud mingit tulemust kuigi kasutan seda iga nädal kui vett vahetan.
Roheline vetikas tekib üldjuhul akvaariumisse siis, kui valgustus põleb liiga kaua, akvaarium on otsese päikesevalguse käes (akna all või vastasseinas) või akvaariumis on liiga vähe taimi, mis valguskiirgust neelaksid. sinu puhul siis ilmselt esimene ja viimane. eelmisele tsitaadi kommentaarile lisaks, et nagu ilmselt juba taipasid, kui valisid elustaimed, siis peab valgustuse tugevus olema selline, et taim kasvaks aga samas peab taimi olema niipalju, et nende lehed varjaksid lampide kiirguse eest ära enam-vähem kogu akvaariumi põhja, et vetikale valgust ei jaguks. ei saa kasvatada ühte taime tugevas valguses ega ka nõrgas valguses.
Mariake kirjutas:
a kuidas puhastada kive kui taimed seal vahel kasvavad? Varem kasutasin vaid kunsttaimi ja juurisin need iga kord välja vett vahetades ja pesin kruusa puhtaks.
siit jäi silma veel 1 SUUR puudujääk. iga kord kui akvaariumit puhastasid, keerasid selle pahupidi - vesi välja, kalad välja, kruus välja, taimed välja ja siis tagurpidi tagasi. akvaarium on miniatuurne suletud ökosüsteem, kus kehtivad samasugused reeglid nagu muudes ökosüsteemideski. kõik on omavahel seoses. kui mõni lüli sellest seosest lõhkuda, siis variseb ka kõik ülejäänu kokku. akvaariumit ei ole vaja hoida steriilsena, seda ei tohigi teha. kruusas elavad kasulikud bakterid, kes töötlevad kalade väljaheidetes sisalduvaid toksilisi ühendeid (NO2 nt.) ümber vähemtoksilisteks (nt. NO2 -> NO3) ühenditeks. pestes igal veevahetusel kruusa läbi, pesed välja ka seal elutsevad kasulikud bakterid ja akvaariumi sissetöötamisprotsess algab otsast peale. välja ei kujune kalade eluks vajalikku mikrokliimat. efekt on sama, mis pesta ennast iga päev safeguardiga üle keha ja peale pesu pihustada ennast veel cutaseptiga üle. kruusapesu oli 1 näide ahela lõhkumisest. sellise puhastamisviisiga on neid teisigi aga ma ei hakka neid loetlema, põhjusel, et see võtab siis enda alla ca 10 A4-ja, kui mitte rohkem.
kruusa puhastamiseks on sifoon ja sifoonimisest on pikemalt foorumis juttu olnud, leiad selle otsinguga.
Mariake kirjutas:
Kuidas ma saaksin oma akvaariumi ilusaks ja milles võib olla asi?
Akvaariumi saab ilusaks siis, kui seda südamest tahta.
vastuseks sinu küsimustele:
Kuidas käib akvaariumi tühjaks tegemine. Väga lihtsalt - võtad akvaariumist välja kõik, mis sinna kunagi sisse pandud sai, sh. vesi ja kruus. Pesed-keedad korralikult läbi ja paned uuesti sisse. Vee paned muidugi uue.
Praeguse kala võid tõsta u. 10-liitrisesse pange koos mullitajaga. Ravida ei olegi teda suurt võimalik, kuna ilmselt on ta juba niipalju kahjustada saanud, et ta kas a) jääb elama või b) ei jää elama. võid proovida anda koos toiduga kalavitamiine. kui akvaarium on korralikult sisse töötanud ja kala selle aja peale elus, siis tõsta ta loomulikult tagasi. kirjeldatud sümptomite põhjal võib arvata, et mingit nakkavat viga tal küljes ei ole, tegu on lihtsalt nõrga immuunsüsteemi ja toksiliste ainete (nitriidid, ammoniaak) mürgitusega.
Taimed võid tagasi istutada aga seda tingimusel, et sa oled nende kasvuks loonud sobivad alustingimused - piisavalt valgust ja vähemalt 4-5cm-ne kiht peenefraktsioonilist kruusa.
Loodan, et said targemaks.