foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:41 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
Tere siinsele ringkonnale uue liikme poolt!

Nimelt siis selle hirmsa vesitõvega seoses mõned küsimused kuna vasturääkivusi erinevates allikates palju ja infot meie keeles paraku eriti ei ole mis suurt edasi aidata võiks.

Esimene ja olulisim - millised on selle tõve lähedased sümptomid mõne teise probleemi korral?
Niipalju kui inglise ja vene allikatest sai uuritud siis on Dropsy näitajad üsna kindlapiirilised, ka siin foorumi artiklites milles haigustest juttu, kirjas välised tunnused.
Aga - kui tunnuseks on ainult pundunud kõhuosa koos turris soomustega?
Kui seljaosal ja sabal on soomused ilusad, ei ole turris?
Kui turris soomuste vahel on justkui villikesed või paunakesed?
Kui kala ise on suhteliselt aktiivne?

Ise just niisuguse probleemi ees ja ei suuda ette kujutada kas ravi on õige või on vmeel sarnaseid tõbesid mis ei ole dropsy ja on niisuguste nähtudega nagu eelpool kirja sai?

Ühesõnaga on u. aastane kalake, just niisugune nagu lingil: http://www.redorbit.com/education/refer ... _goldfish/ oma olemuselt on see kalke juba algusest peale niisuguse natuke punnis kõhuga. Olnud alati ablas ja toitmisel püüab alati kaaslasest rohkem napsata mistõttu sai meelitatud üks ühte nurka ja teine teise ning siis toidetud, et mõlemad saaksid süüa (teine on must teleskoop kes on pisem e. siis ka ilmselgelt noorem).
Kolmapäeva õhtul olid kalakesel soomused natuke turris, sai kohe uuritud, et mis värk on ja peatutud selle hirmsa dropsy ees.
Sai siin foorumiteski loetud kus mõnel juhul märgatud ja kala päev hiljem juba parematele vetele lahkunud jne., kuna kolmapäeval ei olnud enam ükski kauplus lahti sel ajal ei saanud ka kohe med. sekkuda. Neljapäeval siis kaupluses pakuti nende turris soomuste puhul välja SERA bactotabs toidutabletid, kauplusemüüja ütles, et neil on alati!! aidanud?????
Saavad siis mõlemad kalad praegu seda toitu, ei midagi muud nagu soovitatud.
Siiski jäi kummitama, kalake ikka turris ja sai veel uuritud ja lahatud ka üht raamatut: http://www.amazon.com/Fish-Disease-Diag ... 081382558X et ehk leidub midagi selget ja üheselt arusaadavat aga ikka eriti midagi, väljaarvatud ehk mõningane vastuseis Dropsy ravimiga mida selles raamatus ei soovitata - sai enne selle kirjatükiga tutvusmist soetatud veel bakterivastane ravim JBL Furanol ja tegin kalakesele ka selle vanni, selle pooletunnise vanni elas ta üle, oli üsna koostööaldis, eks u. liitrise mahuga purk milles teda vannitasin, tekitas talle natuke meelehärmi aga üldjoontes oli rahulik.
Samas on natuke soomuseturritus nagu alanenud kuid need soomuste vahel olevad villikesed teevad muret.
Samas ka tekitab segadust näit. sellesama Furanoli kasutusjuhend - mida tähendab "ERITI RASKETEL JUHTUDEL" lahustada 1 tablett liitris vees ja vannitada kala? Milline on siis eriti raske ja milline kerge juht kui see soomusteturritus dropsy puhul on üldse juba raske staadiumi tunnuseks? Ja kui saba ja kala selg on puutumata siis kas see ikka on dropsy?

Esialgu siis niipalju.

Et vältida liigset müra siis veega on korras olnud, vaid pH ja gH olid natuke nihu, sai pehmendit lisatud vette ja siis oli OK. Veevahetus oli 3-4 päeva tagant aga mitte veerand vaid u. 1/8 akvaariumi kogumahust, nüüd hiljem soovitati, et vahetada korraga rohkem ja harvemini siis sai nii ka toimitud - 6 päevase vahega 1/5 veest umbes. Akvaarium seisis enne kaladega asustamist nädala, nüüdseks on see olnud u. 3 kuud meil.
Filter on sisemine, AquaEL FAN-1 plus. Akvaariumis on kaladele vett 60 liitrit (kuna küsimus puudutab haigust siis loodetavasti ei saa põhiteemaks selle akvaariumi maht nagu siin paljudes teemades näha). Natuke väike seepärast, et esimene akvaarium, ostetud uuena - seega viirusi varemast ajast ei usu.
Põhjas on akvaariumikruus ja põhjapuhastamiseks on sifoonimine veevahetusel.
Temperatuur akvaariumis on 21,5 - 22 kraadi.
Ka 2 taimekest on: Anubias ja Echinodorus
Vette lisan Biotopol+ ja Denitroli, vesi seisab enne akvasse lisamist päeva või kaks, otse kraanist ei lase. Lisandina saavad kalad veevahetusel ka Acclimoli.

Et siis niisugune sissejuhatus - millega mul võib tegemist olla ja kas võitlen ikka üige asjaga või ravin vale, endale kahe silma vahele jäänud haigusetekitat?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 01, 2013 09:25 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Ainult kirjelduse põhjal on üldse raske midagi arvata, kui saaks foto, oleks parem. Villikeste kohapealt - see võib viidata ka vireemiale, mis esinebki rohkem külmaveekaladel. Viimane ei ole ravitav. Samas jällegi, kuna kala ei näe, siis see on ainult oletus.

Dropsy puhul võib olla ka nii, et seljasoomused ei ole turris, oleneb kui kaugele on asi läinud. Võimalik ka, et su kalal ei ole üldse midagi viga. Kuldkaladel kipubki see kõht punnis olema ja soomused paraku ka seetõttu rohkem laiali, kui teistel kaladel. Lisaks on lausa aretatud kuldkalaliike, kellel soomused turris. Kui sinu omal mõni selline esivanem, siis pole välistatud, et geenid löövad välja.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 01, 2013 07:28 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
Lisasin albumisse 2 pilti kalast. Ega nad eriti hea kvaliteediga ei ole aga vast midagi saab aru. Need villikesed soomuste vahel on üksikud (ühel pildil isegi on kaks villikest näha), aga külgmised soomused on kalal üsna turris. Praegu pilte tegin siis kala teeb koostööd - ujub kohe üles vaatama ja näha on, et söögiisust puudust ei paista olema ja hommikul kui kella 6 paiku BaktoTab-si andsin siis nokkisid seda ka. Muud toitu ei julge anda kuna soovitati ainult BaktoTabsi. Põhjast on kruus ja muu sodi välja võetud ja sai 3 korda läbi ka keedetud, hetkel akvasse seda tagasi ei pane. Taimed on ainult praegu.
Rohi (JBL Furanol) on ka vees, sai kõige lahjem soovitatud kontsentratsioon pandud, teine kala kippus ville ninaga togima ja kartus, et äkki nakkab - alguses keskendusime Dropsy-le ja ei organiseerinud kohe eraldamist kuna selle puhul pole eraldada vaja.
Kala ei närvitse kui teine kala neid ville togib ninaga, ahmib nagu rohkem kui muidu - vees maigutab suud, närviline ei ole ja hommikul kui vaatasin kella 6 paiku, oli akvaariumi keskosas ja rahulik...
Uimed on ilusti püsti.

Ei oska mingit seisukohta võtta - kas rohi välja filtreerida? Samas homme saab 4 päeva täis ja siis pm. nagunii tuleks aktiivsüsi ja veevahetus.

samas - eestikeelne juhend ütleb, et 50% vahetada vett aga inglisekeelne ütleb, et 1/3 veest vahetada - kumba siis uskuda tasuks? Kõhutunne ütleb, et inglisekeelne on ehk täpsem. Samas ütleb inglisekeelne ravikuuri pikkuseks üldse 5 päeva?

Samas - kuidas on ikka lugu selle
Nifurpirinol (Furanol)-ga?
Väljavõte selle esimeses postis märgitud raamatu 184 leheküljelt:
Nifurpirinol (Furanace, P-7138, Auranace [Aurum], or equivalent) Nifurpirinol is a nitrofuran. Nitrofurans are an effec- tive group of synthetic antimicrobials. Some are stable in both freshwater and saltwater and are rapidly absorbed by fish (Anonymous, Undated; Nusbaum & Shotts, 1981; Pearse et al., 1974). They are also effective against many of the common pathogens that affect fish (Anonymous, Undated). A single bath treatment is often effective against susceptible organisms (Anonymous, Undated). There have been some palatability problems with oral nitrofurans (Amend, 1972). Unfortunately, nitrofurans are carcinogenic, genotoxic, and mutagenic (Yndestad, 1992) and are strictly illegal for use on fish in some countries, including the United States. Catfish, loaches, and other scaleless fish are considered sensitive to water-borne nitrofurans, but this varies with species (Anonymous, Undated). Nitrofurans are photo- sensitive and may be inactivated in bright light. By pre- venting exposure to light, the half-life is greatly increased.
Water-borne formulations: I.Bath a. Add 1 to 2 mg nifurpirinol/1 (= 3.8 to 7.2 mg/gallon), and treat for 5 minutes to 6 hours (Anonymous, Undated; Piper et al., 1982). A wide range of doses have been used. As little as 5 minutes' exposure to a 2 mg/1 solution has treated marine fish at 10° C (50 ° F) (Pearse et al., 1974). A 6.5-hour bath is effective against some, but not all channel catfish pathogens (Mitchell & Plumb, 1980). The 96-hour water-borne LCso for nifurpirinol ranges from 0.30 to 2.0 mg/1 (Anonymous, Undated). 2. Prolonged immersion a. Add 0.10 mg nifurpirinol/1 (= 0.40 mg/gallon) and treat for 3 to 5 days (Piper et al., 1982). Prolonged immersion of channel catfish at 0.50 mg/1 causes skin damage (Mitchell & Plumb, 1980). Oral formulations: Palatability problems have occurred with oral nifurpirinol (Amend, 1972). 1. Feed 4 to 10 mg of nifurpirinol/kg (= 1.8 to 4.5 mg/pound) of body weight twice daily for 5 days (Anonymous, Undated). 2. Feed 0.45 to 0.90 mg of nifurpirinol/kg (= 1 to 2 mg/pound) of body weight/day for 5 days (Piper et al., 1982).

Kas nüüd olen kalakestele selle raviga liiga teinud?

E: Andsin õhtuse "toidu" BactoTabs-i ka ja nagu näljane, ei märka kuskiltotsast, et midagi viga oleks - ainult see väljanägemine on sant.

Ja niisugune nagu on selle SERA käsiraamatukese lk. 9 oleval pildil, meie kalake ei ole - seal pildil on soomused kogu kehal turris aga meie kalal ainult kõhul, samas on seal ka selgepiiriliselt eristatav - meil on pealt vaadates nagu muhukesi meenutav pilt pigem.
Siin siis käsiraamat ja seal pilt lk. 9
http://www.sera.de/fileadmin/downloads/ ... he_RUS.pdf
Mul venekeelne raamat paberil, ei saa hetkel täpsemalt uurida aga ilmselt on netis ka muudes keeltes see kättesaadav.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 10:01 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
See on üks kole dropsy jah, paraku tundub, et juba sellises staadiumis, kus ravil ei ole väga mõtet. Võid muidugi proovida, ehk läheb õnneks. Furanoli suraks siis päriselt sisse, mitte ei vannitaks, bactotabsi jätaks ära.

Vee ja kõige muuga toimetad originaalkeelse juhendi järgi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 07:38 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
Selline näeb kala välja juba eelmise kolmapäeva õhtust saadik. Praegusel hetkel ei näe muud muutust kui, et söögile reageerib - vaatasin ülevalt akvaariumisse ja ta ujus kohe üles.
Kahju vaadata - kas ma siis jätan kala siis ilma toiduta? Ta alates neljapäeva hommikust saab seda BactoTabs-i (ei olnud enam kolmapäeva õhtul ükski kauplus lahti, et oleks midagi saanud hankida). Vahepeal MUUD TOITU EI OLE ANDNUD. Kuna asi läks üpris segaseks ja arusaamatuks siis sai see FURANOL juba laupäeva õhtupoolikul akvaariumisse - tegin 1,5 tabletti e. siis 40 liitri vee kohta 1 tablett, see on juhendis ka märgitud kõige lahjem kogus. Kuna täna on vesi üsna kole juba (lõhnab natuke nagu ravimi järele aga roiskumise lõhna just ei ole) siis kas ma peaksin tegema mõningase vahetuse ja juurdelisatud uuele veele (on eilsest olemas, seismas) arvestan uue ravimikoguse ja lahustan selle siis uude vette enne akvaariumisse lisamist?

Poes soovitati, et toita ainult nende BactoTabs-ga, et nädal aega ja kui siis ei muutu asi siis teist ravi proovida. Veel lisati, et nemad (poes) olevat nende soomuseturristuste korral just seda kasutanud - polevat kunagi tulemusetu olnud. Hetkel jätan poe mainimata kus nii räägiti aga ma ei tahaks seda eriti uskuda kui tugineda netist loetud infole just Dropsy kohta.

Kui kaua niisugune kala muidu ideaalis vastu võiks pidada? Seljauim on püsti ja ujub ringi, rahulikult, ei tõmble ega midagi, ainult see suuga ahmimine on mulle muret teinud aga nii ta on teinud juba paar-kolm päeva ja need villikesed (või pigem vist nagu õhukotikesed?) soomuste vahel, neid näen praegu 2-3 tk, juurde pole tulnud võrreldes eilsega aga soomused on ikka samamoodi turris - lõpuste juurest on aru saada - sealt kala muutub nagu laiemaks kohe, silmad on ikka nii nagu eile - ei punnita niipalju kui paar päeva tagasi aga pole ka nii nagu varemalt oli.

PÕHIKÜSIMUSED SIIS: Kas toitu ei anna üldse? Ja veevahetus? Kui siis kas lisan uuesti Furanoli?
Mida ma teise kalaga peaks tegema? Ta on kindlasti palju noorem (poes suuruse järgi pakuti, et pool aastat), teleskoop. Kui ma ta jätan edasi sellesse akvaariumisse (jah, ta on praegu samas akvaariumis kuna me uurisime ja mõte juba käis, et need villikesed on nakkuse levitamiseks võimelised siis jäi teleskoop ka akvaariumisse ravikuuriks) - nüüd vaikselt aeg tiksub ja lõpptulemus, et tapan ise selle teise kala ära, temale soovitati ka need BactoTabs-id anda ja nii on see olnud alates eelmisest neljapäevast. Lõpuks on näljasurm mis nad ära võtab
:( .

Kui võib toita siis mida?
Olemas on: JBL Goldpearls mini, Sera Goldy helbed ja Sera Goldy color spirulina graanulid (JBL siis see mis kiirelt põhja vajub).

Kuna kruusa pole akvaariumis praegu siis põhi on üsna hirmus - kakat nad tekitavad ka ilma toiduta. Kas kui veevahetust ei tee siis sifoonin ikka selle põhjast välja? Kalad ise kipuvad seda hirmsasti veelkord läbi töötlema aga saavad kiirelt aru, et ei kõlba ja sülitavad tagasi. Temperatuur on akvaariumis olnud nüüd paar päeva 22 kraadi - mis sellega teha? Kõrgemaks või võib jääda samaks?
NB: Homme siis peab inglisekeelse juhendi kohaselt nagunii vee vahetama.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 02, 2013 10:31 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Kahju vaadata - kas ma siis jätan kala siis ilma toiduta? Ei jäta ilma, vt. Furanoli kasutusjuhend. Kui see midagi toitmise kohta ei räägi, siis 1/3 tavapärasest toidukogusest annad (ikka kalasööta, mitte ravisööta).

Kas ma peaksin tegema mõningase vahetuse ja juurdelisatud uuele veele (on eilsest olemas, seismas) arvestan uue ravimikoguse ja lahustan selle siis uude vette enne akvaariumisse lisamist? Kindlasti mitte! Teed veevahetuse ravimijuhendi järgi ettenähtud ajal ja lisad pärast seda vastavalt juhendile uue ravimidoosi.

Kui kaua niisugune kala muidu ideaalis vastu võiks pidada? Võimatu spekuleerida.

Kas toitu ei anna üldse? Annad ikka, vt. eespool.

Ja veevahetus? Vt. eespool

Kui siis kas lisan uuesti Furanoli? Lisad pärast juhendikohast veevahetust.

Mida ma teise kalaga peaks tegema? Mitte midagi, las ta olla koos teisega.

Kui võib toita siis mida? Kalasööta, nimetus pole oluline, peaasi, et antud liigile sobib.

Kas kui veevahetust ei tee siis sifoonin ikka selle põhjast välja? Teed korralise veevahetuse ravimijuhendi järgi, selle käigus sifoonid.

Temperatuur on akvaariumis olnud nüüd paar päeva 22 kraadi - mis sellega teha? Kõrgemaks või võib jääda samaks? Jääb samaks.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 03, 2013 06:25 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
OK, selge sellega, vaatab mis saab.
Praegu on kala rahulik, villikesi ka juurde ei ole tulnud, paksemaks läinud ei ole.
Furanolis soovitus inglisekeelses juhendis, et 5 päeva akvaariumis, seejärel 1/3 veevahetus ja siis 6. päeval uud doos rohtu. See kogus on nii eesti kui inglisekeelses juhendis sama - kergel juhul 1 tablett 30 liitri kohta, keerukamal juhul 1 tablett 20 liitri kohta. Eelmises postituses kirjutasin valesti, ei lugenud selle kirjutamisel ravimilehte, mõtlesingi, et sai algul 1 tablett tervena lahustatud u. liitris vees, siis vaatasin, et läheb kaua aega kuni laguneb, pool tundi segasin lahust, siis teise tableti poolitasin ära ja pärast veel selle viimase pooliku hõõrusin pulbriks, et paremini lahustuks, mõtlesin eile, et sai liiga palju ja lugesin uuesti juhendit aga ikka õige kogus siis sai - kokku 2 tabletti ja selle lahuse lisasin akvaariumisse nagu juhendis soovitus.

Aga see küsimus,
et kas lisan uuel veele arvestatud koguse oli seepärast, et juhendis pole selle kohta sõnagi - kui lisan sama arvestuse järgi, aluseks kogu akvaariumivesi siis on kontsentratsioon ju kõrgem mingil määral? Ilmselt siis ikka nii kui sellest kirjutatud ei ole, teen siis nii.

Kui see tõbi hakkab üle minema siis milline on esimene tunnus? Pealtvaates on kala sama kujuga aga selja ülapoolel soomused nagu enam nii püsti ei tundu, võimalik, et ise kujutan ette :).
Poest räägiti, et ilmselt kui ravi toimib siis kohe ei pruugi väljast näha tulemust, et võib u. 2 nädalat peaaegu muutumatu välja näha.

E: Andsin ühe graanuli, kala näljane nagu hunt, rabas selle kohe ära.
Furanoli juhendis muidu on üteldud, et VÕIMALUSE korral ravi ajal kalu mitte toita. Aga nüüd 6 päeva pole nad õiget toitu saanud, see graanulike siis üle selle aja.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 03, 2013 09:03 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Juhendi järgi ongi nii nii - täisdoos, 5 päeva vahet, veevahetus ja uuesti täisdoos akvaariumisse. Konsentratsioon peabki tõusma, mis on ka loogiline, kui 5 päevaga ei aidanud üks doos, järelikult on vaja suurendada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 06, 2013 10:07 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
Kala siiani elab, 1. kuur läbi, villikesed kadusid soomuste vahelt ära aga kala ikka matsakas, soomused enam-vähem samamoodi. Vahetasin juhendi järgi vett ja lisasin uuesti rohtu.

E: juhendis kirjas, et ravi võib jätkata 6. päeval, mitte 5 päeva peale eelmise ravikorra lõppu.
Väljavõte juhendist (ehk on kellelegi veel abiks):

Application: Before application any active carbon must be removed from the fi lter, UV- C appliances and CO2 fertilizers switched off and, in saltwater, skimmers and ozonisators should be switched off. Dose for a permanent bath: 1 tablet for 20 l water. Dissolve the required number of tablets in a container with aquarium water and pour into the aquarium. Time in aquarium: 5 days. Following this, 30% of the water should be changed. If required, treatment can be repeated on the 6th day, as prescribed. Dose for brief bath: 1 tablet for 1 l water. Bathe infected fish in this solution for approx. 30 minutes. Aerate well during treatment and observe the fi sh. Stop treatment at any sign of distress. Repeat the treatment in the same manner on the 3rd and 5th days. Note on the length of treatment: An improvement or even the disappearance of the illness can normally be seen after a single dose. Treatment can be repeated if required, as stated above. Filtering and feeding during treatment: Furanol can cause massive damage to the cleansing bacteria in the filter. We therefore recommend disconnecting the filter from the aquarium and running it in another container to retain the cleansing bacteria. Aerate the aquarium well during the time without the filter. If possible, do not feed during treatment. Note in the event of overdosing, interrupted or prematurely terminated treatment: In the event of an overdose, half the water should be changed.


Kala sööb ka, anname neile iga päev ühe graanuli.
Tegin haigele kalale magneesiumsulfaadivanni ka. Otsisin netist aga lihtsaim mis vanni jaoks sobis tundus 1 teelusikatäis 1L vee kohta ja kala ujus selles 4-5 minutit, täiesti rahumeelselt.
Üks asi tegi aga hommikul murelikuks - kipub ta vahepeal kõhtu ülespoole keerama, teine kala käib teda ninaga togimas ja siis ta pöörab end jälle õigesse asendisse.

Siis veel üks müüt taimede kohta - jutt, et kuldkalad Anubiast ja Echinodorust ei söö ei pea paika: Kui neil siin vahepeal see dieedikuur oli siis sel ajal tekkis kakat kahtlaselt palju ja lõpuks jäi teleskoop Anubiase söömisel vahele - paarile lehele on poole cm. suurused augud sisse söödud (nooremad lehed). Teleskoop muutus dieedikuuri lõpupoole ka murettekitavaks - ujus paaril korral kümmekond sekundit kiirelt ja sihitult, nagu närviliselt, nüüd kui on päristoitu saanud on see nähtus õnneks kadunud, on ta olnud erilise kontrolli all peale seda vilgast liikumist.

Ei teagi millega seda ilmingut seostada - kas nälg, taimedes sisalduvad ehk ebatervislikud ained? või millega???

Kui kogu sellele asjale tagasi vaatan siis eks mõnes osas oma vitsad peksavad aga tundub, et ega nende kalakestega nii lihtne ei ole kui väidetakse.

Kui sai aasta alguses akvaarium soetatud siis nädal see töötas sisse enne kui kalad sisse tõime, 2 kala neid punaseid, Tigutorni loomapoest. Paar nädalat hiljem oli ilma nähtavate põhjusteta 1 kalake neist Echinodoruse lehtede vahel enamuse aega, paar päeva ja ta lihtsalt surigi ära, ilma välise põhjuseta.
Seejärel sai toodud Lõunakeskuse Betta poest kaks teleskoopi, paar päeva hiljem lõi mannaterahaigus välja, õhtul sai vaadatud, et kahtlased täpid kala sabauimel ja nagu tuhksuhkruga kalad kaetud, teisel päeval vaatasin hommikul, et nagu rohkem täppe (algajale on need tegelikult väga rasked märgata kuna need on üksikud ja ikka imepisikesed siis ilmselgelt on nende nahka palju kalu läinud ka teistel), siis sai uuritud, et milles asi - õhtul tormasin poodi ja tõin Punktoli, sai see kohe vette.
2 teleskoopi olid nagu vana rahu aga see praegune, haiguse küüsis olev fantail oli alguses nagu hull, ujus pool tundi ringi närviliselt ja hingeldas. Poes mul soovitati, et jätaks ka selle kala akvaariumisse ja ma loll muidugi ei ostnud garantiiniakvaariumi - ma usun, et sellega juba tegin vea ja rikkusin selle kalakese kes teab kui nõrka immuunsust.

Peale esimest päeva oli täppe vähem, teisel päeval olid need kadunud, teleskoobid ise juba krapsakamad ka ja mõte liikus poes nähtud suurema akvaariumi suunas, et kolmele kalale see 60 liitrit vähe jne.
Filtreerisin ravi järel söega vee läbi, tegin veevahetusi nii nagu soovitatud, siiski ühel päeval, ilma eriliste sümptomiteta suri 1 teleskoop lihtsalt ära, mõni tund enne suremist veel sõi...

Järgmiseks hakkasin juba kahtlema, uurisin kalade kohta ka töökaaslaselt kel nendega pikaaegsed kogemused ja mitme akvaariumi omanik.
Ütles, et eks neid kalu ikka sureb jne.
Kuna enne neid jamasid vee teste ei teinud ja neid ei olnudki ja alguses poest räägiti, et "kui vesi endal juua kõlbab siis pole probleemi" (minizoo Lõunakas) - algajale hea ju pada ajada.
Peale teleskoobi suremist möödus vist nädal, seejärel hakkas teisel teleskoobil saba ja uimed narmendama, sai uuritud ja siis juba veetest hangitud - gH ja pH olid piiridest väljas, teised asjad olid kõik lubatud piires, mitte ükski polnud ohtliku taseme lähedal, eriti kartsin algusest peale NH4 ja nitraate/nitriteid.
Sai lisatud veepehmendajat ja teleskoobi liikmed said paari päevaga korda ja on siiani, kala oli juba niisuguses seisus, et mõtlesin, et ongi kõik - püsis põhjas ja oli loid, eriti süüa ei tahtnud - ju siis tal ei ole hea olla kui liikmed narmendavad. OK - sai see korda, kuni selle fantaili punnis kõhuni pole meditsiiniliselt tarvis olnud sekkuda.
Praegu aga on täielik kahtlus, et ma ei ravi õiget asja - mida ma ikka ravima peaks?
Olen siin palju teemasid vabade päevade ja hiliste öötundide jooksul läbi lugenud ning tekkinud on mõte, et tõesti on nende kalade puhul palju segast ja keerulist ning suremine näiliselt ilma põhjusteta pole mingi paranähtus?
Enamus neid murelikke teemasid ikka alanud probleemi kirjeldusega, siis järgi tulnud vihased postitused kus nõutud testitulemusi ja siis kui need on korras olnud siis ikka on suurelt jaolt vaikus olnud.

Nüüd küsimus staažikamatele Fantaili ja Teleskoobipidajatele - kui suur % neist kaladest maha sureb? Kas niisugusele peopesasuurusele kalale on mõtet panustada? Need pisikesed, 3-4cm kehapikkusega kalad ilmselt eriti ei taha elada kaua või on nende pidamisega tarvis hoopis ettevaatlikum olla ja eritehnikat?
Ja kellelt või millisest poest on mõistlikum neid osta? Suure pinnimise peale sain ühest kauplusest info, et need kalad tulevad üldse välismaalt (ilmselt Hiinast?) ja vanuse kohta kunagi pole midagi osatud ütelda - nüüd viimasel korral sain umbkaudse info kala kasvu järgi vanuse oletamiseks, umbkaudselt muidugi.

Näen, et nendega polegi nii lihtne aga nad on vahvad, aasta eest mõtlesin, et kalad on jamad, et kardavad jne aga polnud neid kunagi põhjalikumalt isegi poes vaadanud, tahaks ikka neid veel proovida edasi pidada aga sama reha otsa teist korda astuda on mõttetu.
Vaatasin Lõunaka minizoos paar nädalat tagasi suurde akvaariumisse milles ujusid ilgelt täpilised ja lontis uimedega suured teleskoobid ja samasugused fantailid, mitukümmend tükki, lisaks pisikesi nagu minu kala, sinna otsa üks poolpime, vigane ja kõverakstõmmanud suur Koi...enam ma sinna poodi ei astu, siin loen, et vähemalt 50 liitrit PEAB olema akvaarium 1 kala korral jne. , poes vaatan kuidas 50 kala jagavad 500 liitrit, nad on haiged, kellegi asi ei ole, surevad ja hulbivad. Seal müüja ka nii "ablas", et müübki algajale ka näit. vesitõves kala terve pähe.

Mõtlen, et kas neid kalakesi ka keegi meil marjast alates kasvatab? Ilmselt saaks ehk elujõulisemaid kui poest suvalisi ostes?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 11, 2013 07:26 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
Täna siis juba 3. nädala esimene päev, viimased päevad on kalale olnud rasked, elab aga ujub juba hea mitmendat päeva kõht ülespidi :(.
Sai ta komandeeritud teise kala ohutuse huvides teise akvaariumisse, pool või natuke rohkem vett tuli teisest akvaariumist ja teine osa oli uus, seisnud vesi nagu ka selle Furanoli juhendis soovitatud.

Nüüd ilmselt on teema niikaugel, et selle võib lõppenuks lugeda aga edaspidi selle Dropsy (või kurat teab mis, sarnase haiguse) küüsis oleva kala omanik saab siit teemast ka kasulikku midagi - algusest peale siis lühidalt oli lugu niisugune:

Kala haige, lõuna paiku ilmnes soomuste mõningane turritus (eelmisel õhtul 100% ei olnud), kuna kohe polnud rohtu võimalik hankima minna siis oli see 1. päev ravita - esimene "ravi" saabus järgmisel e. haiguse ilmnemise 2. päeval, poest soovitati "Sera BactoTabs-i", soovitaja oli Tigutorni loomapood kes ka "rohu" müüs ja juurde kõlas, et nendel olevat alati soomuseturrituse maha võtnud ja kalad terveks teinud - ma sügavalt kahtlen.
Sai hea mitu päeva siis ainult sellega söödetud, kala oli hirmus punnis kõhuga edasi, uurisin ja otsisin, lugesin ja kulutasin mitu õhtupoolikut sel teemal lugemisele ja juba siis puges pähe kartus, et kogu edasine on tulutu.
Ostsin siis Furanol-i, sai alguses vannitatud - tablett 1 liitri vee kohta ja pool tundi suplust kalale, hiljem siis läks rohi akvaariumisse 1tablett 30 liitri kohta, 2. ravikuur juhendi järgi samamoodi ja 3. siis juba 1tablett 20 liitri kohta (raskematel juhtudel soovitatud tootja juhendist).

Tulemus:
Kui vahepeal tundunud? soomuseturrituse mõningane vähenemine välja arvata siis on tulem 0, kala on olnud haiguse algpäevadest sama punnis kõhuga, kõik on tehtud nii nagu juhendis kirjas, rohu akvas hoidmine, kuuri kestus, veevahetused jne.
Nüüd möödunud laupäevast kipub olema kõht ülespoole aga ainus mis on hea on söögiisu - vette puistatud pisike toiduterake ajab ta hulluks ja selle püüdmiseks on veel motooorika olemas.
2 päeva olen töölt tulnud ja 1. asjana uksest sisse astudes mõtelnud, et nüüd tuleb siis kalake akvaariumist välja tõsta aga siis varsti on ta elavnenud, ta nagu puhkaks aga paranemist ma ei näe kusagilt.
Ja kuna ta sööb siis minu käsi teda tapma ei tõuse.
Aga ravi (raha) ja närvide kulutamine tundub nende sümptomite puhul olema lootusetu.
Ka tundub, et Tartus poodides neist kaladest endist ei teata ka halligi, kõik Bettad olen läbi tallanud (sealt ka rohud, akvaariumikraam jne), kui rääkisin kala sümptomitest siis ei saadud neistki aru.
Ühesõnaga ilmselt on niisuguste kalade Dropsy? meil tõesti ravimatu - netis lugusid kus ravitud küll kalu teveks aga selleks USA ravimid ja meditsiin on seal ainus asi mis maailmas ameeriklaste poolt on hästi tehtud, meil müüakse rohtusid mille toimeained on isegi EUs üldse keelatud, nagu seesama Furanolis sisalduv Nifurpirinol.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 12, 2013 03:48 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Jah. Mina olen kasutanud Sera Bactopur direct´i(nifurpirinol) gupidel vesikõhu ravimiseks. Selleks otstarbeks justkui see ravim mõeldud on, infolehe põhjal. Mitte kunagi pole aidanud. Ka tavaliste bakteri infektsioonide puhul on toime suht uimane. Tundub olevat selline ajast-arust ärasolgerdatud antibiootik ,mille vastu enam mitteresistentseid baktereid ei leidu. :?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 12, 2013 05:28 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
Jaa, see jutt tundub jumala õige.
Tulin, vaatan, et kala elab aga ikka on kõht ülespoole, pudistasin talle pisikese tüki, u. pool kuldkala graanuli mõõdust, BactoTabs-i, toitumisrefleks on endiselt tugev. Väliselt kala vaevu hingab, lõpuste osa ei liigu üldse aga lõuaalt ikka näha, et hingab, on rahulik, ei närvitse ega tõmble.
Netis lugedes tundus, et ka Punktol mida mannatera puhul kasutatakse mõjuvat selle haiguse vastu - ma ei julgenud seda kasutada kuna 2 kuud tagasi lõi teleskoobile mannatera ja siis sai alles 2. päeval Punktolit pandud ja 2 päevaga oli teleskoop puhas ja elab siiani, seesama punane kuldkalake oli Punktoli lisamise järel u. poole tunni jooksul nagu hull, temale ilmselt andis see tol korral ka päris suure hoobi, ta oli justkui lämbumas, ahmis palju õhku, teleskoop kes haige oli, seevastu oli vana rahu ise (see on võimalik, et viga millega ma oma kalakese immuunsüsteemi kahjustasin), poes aga soovitati mannatera puhul teha ravi kogu akvaariumile - ei hakanud siis kalu eraldama ja sai teine ka ravi...samas on veevahetused olnud korralikud, see praegu haige kala oli alati ablas, niipalju kui meil kalu olnud siis tema on olnud neist kõigist jõulisem.

Ehk oleksin pidanud 3 nädalat tagasi alanud kõhupunnituse vastu kasutamagi Punktolit?
Mis siinne rahvas, kel Dropsyga kogemusi, arvaks? Või on keegi proovinud? Kas on selle ravil meil üldse mingit edu olnud?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 12, 2013 07:33 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
See ei oleks tulemust andnud. Mina isiklikult pole edu saavutanud mitte ühegi ravimiga. Väidetavalt võib edu saavutada kui vesi eelnevalt välja lasta ja seejärel ravida mõne sobiva ".......cillini või...... myciniga".


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 13, 2013 11:02 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 31, 2013 09:01
Postitusi: 12
Asukoht: Lõuna Eesti
Kas oled ka Punktoliga proovinud?
Clamycin vist oli selle ravimaine nimetus, kuidagi on meelde jäänud see nimi ka kusagilt inimese ravimi karbilt, hetkel otsida ei saa aga esimesel võimalusel uurin.
Vaatasin hommikul kalakest, et filtri kohal ikka, kõht õlespoole, et kas nüüd on siis kõik - lõuaalt liigub, seega hingab. Panin pisikese tükikese BactoTabs-i ja toitumisrefleks on ikka kõva, peened tükikesed saab kätte aga suurem mis põhja vajub, seda ta kätte ei saa, ta lihtsalt ei jõua end justkui põhja tõmmata, püüab aga ei saa.
Kahju on vaadata aga kala närviline ei ole, lihtsalt ühel kohal hulbib. Silmad ka liiguvad kui ise akvaariumi juures olen siis ta vaatab ja liikudes pöörab silmi :S.

Kas Sul ka selle Dropsy puhul olnud villikesi soomuste vahel? Kas need on kadunud ka või mitte? Minu kalal nüüd ville enam ammu ei ole, aga algusest peale on kõht olnud sama punnis kui nüüd, silmad ka vahepeal olid punnis aga siis vannitamine selle Furanoliga võttis silmapunnituse ära.
Kui kaua Sul kalad on tundemärkide ilmnemisest alates vastu pidanud?
Kuidas on olnud lugu närviliste liigutustega? Millised ilmingud üldse on olnud ja kui kiirelt tavaliselt haigus kulgenud on?
Kuna ravima oled asunud peale sümptomite märkamist?


E: Kanamycin sulfaat hoopis oli ravim mida ma silmas pidasin, mitte Clamycin.
Üks üsna huvitav netikülg siin:
http://www.waynesthisandthat.com/killer.htm ja veel need leheküljed:
http://www.aquariacentral.com/forums/ar ... 20075.html , sellest nukravõitu tõveloost ja võimalikest ravimeetmetest.

Huvitav kas meil on siin keegi kes selle haiguse(sümptomid) ka seljatanud on?
Ma siin lugesin ja üks teema tekkinud milles ka väga sarnaseid ilminguid mida ma kohtasin oma Dropsy puhul.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 13, 2013 03:46 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Oi ma ajasin selle Punktoliga midagi sassi. Kanamycin võib mõjuda. Ise pole proovinud. Sümptomid on minu omadel suht kiirelt arenenud. Mul väikesed kalad ja ville pole märganud,Kuigi just vill soomuse turri pidavat ajama.


Üles
 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver